Giriş Yap / Kayıt Ol

Superuser, sistemin tamamı üzerinde ve ya da veritabanı gibi kritik bölgelerde kapsamlı değişiklikler yapma yetkisine sahip özel kullanıcı hesabıdır. Superuser hesabı bir nevi Administrator yani yönetici hesabıdır. Superuser hesabının yetkileri değiştirilebilir ve tüm hesaplar gibi kısıtlanabilirdir. Superuser hesapları genellikle sistem yöneticileri tarafından kullanılır. Büyük şirketlerde superuser hesabı birden fazla hesaba erişmek için de sıkça tercih edilir.

Superuser hesaplarının platform üzerinde değişiklikler meydana getirmesi için yüksek yetkilere sahip olması gerekir. Böylece Superuser hesabı gerekli olması halinde sıradan protokoller takılmadan tüm sistem ve hesapları kontrol edebilir. Superuser hesabı kritik ve korunması gereken bir hesaptır. Bir sistemin Superuser’ına erişen kötü niyetli kişiler sistem üzerinde telafisi güç hatalara neden olabilir, sistemden bilgi çalabilir, verileri değiştirebilir veya yok edebilir.

Superuser

Superuser hesabı kavramı genellikle Android işletim sistemi kullanıcılarının karşılaştığı bir terimdir. İşletim sistemine root yetkisi kazandırmak istendiğinde Superuser hesabı kullanılarak sistem rootlanır. Root’lamak ile kast edilen şey; işletim sisteminin kullanıcı üzerindeki kısıtlama ve sınırlamalarını kaldırmaktır. Root yapılmış bir Android veya farklı sistemde kullanıcılar Superuser yetkisini kullanarak köklü değişiklikler yapabilirler. Sistem üzerinde yetki yetersizliği nedeniyle yapılamayan bazı değişiklikler superuser hesabıyla engelleme protokollerine takılmadan yapılabilir.

Superuser hesabı tüm işletim sistemlerinde farklı isimlerle yeralabilir. Örneğin Windows’da superuser hesabı administrator veya admin olarak adlandırılırken, Unix ve Linux işletim sistemlerinde root olarak adlandırılır. Superuser adında ayrıca Android kullanıcılarının cihazına root yapmak için faydalandıkları bir yönetim aracı var. Bu aracı kullanarak Android kullanıcıları cihazlarında root yetkisi sahip olabilir ve spesifik uygulamalar için superuser yetkilerinin kullanılması iznini oluşturabilirler.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.