Giriş Yap / Kayıt Ol

Virtual Drive (Sanal Sürücü), fiziksel olarak elinizde olmayan bir diski bilgisayar üzerinde fiziksel bir diske sahipmişsiniz gibi sanallaştırma yöntemiyle canlandırma tekniğidir. Örneğin, elinizde bir yazılım var ancak bu yazılım CD veya DVD medyası bilgisayara bağlı olmadan çalışmıyor. Bu durumda o sürücüyü Virtual Drive yani Sanal Sürücü ile sanallaştırarak istediğiniz zaman bilgisayarınıza bu disk takılıymış gibi gösterebilirsiniz. Böylece sürekli CD veya DVD’ye gerek duymaksızın sanallaştırma teknolojisi sayesinde bu ufak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Virtual Drive

Virtual Drive Kullanımı

Virtual Drive teknolojisinden birçok kullanıcı farklı şekilde faydalanabilir. Örneğin, bilgisayarınıza indirdiğiniz bir ISO dosyasını bilgisayarınızda çalıştırmak için Windows’un eski sürümlerinde bu ISO dosyasını bir diske yazdırmanız gerekir. Oysa Virtual Drive’ı kullanarak bu ISO dosyasının bilgisayarınıza takılı bir diskmiş gibi simülasyon edilmesini sağlayabilirsiniz.

Virtual Drive, Windows işletim sistemlerinde MS-DOS ekranı üzerinden çeşitli komutlar yardımıyla kullanılabiliyor. Elbette bu işlem birçok bilgisayar kullanıcısı için zahmetli olacağı için Virtual Drive’ı kolayca kullanmak adına farklı sanallaştırma programlarına yöneliyor. Bu sanallaştırma programları sayesinde tek bir kod dahi yazmanıza gerek kalmaksızın doğrudan bir yazılım arayüzü üzerinden kendi sanal sürücülerinizi oluşturabiliyor ve bu sanal sürücülerinizi kolayca bilgisayara gösterebiliyorsunuz.

Virtual Drive İndir

Virtual Drive, sanallaştırılmış sürücüler kullanmak için en çok tercih edilen programlardan biri olmasına karşın, tıpkı Virtual Drive gibi tercih edebileceğiniz daha nice popüler ve ücretsiz yazılım bulunuyor. Biz bu kısımdan alternatif olması için Virtual Drive ile birlikte birkaç yazılımı daha tanıtacağız;

1- Virtual Drive

En çok kullanılan sanal sürücü programlarından biri olarak Virtual Drive, hem CD hem de DVD’leriniz için bilgisayar üzerinden tanınabilir sanal sürücüler oluşturabiliyor. Virtual Drive sahip olduğu Rapid Cache Manager teknolojisi sayesinde de sanal sürücülerin yüksek hızla çalışmasına öncülük edebiliyor.

Virtual Drive’ı buradan indirebilirsiniz.

2- Virtual CloneDrive

SlySoft tarafından geliştirilen Virtual CloneDrive, istediğiniz CD ve DVD’leri sanal hale getirmek ve bunları bilgisayarınız içerisinde arşivlemek için tercih edebileceğiniz farklı bir alternatif. Oldukça hafif bir program olan Virtual CloneDrive’ın kullanıcı arayüzü de oldukça sade görünüyor.

Virtual CloneDrive’ı buradan indirebilirsiniz.

3- Deamon Tools

Sanal sürücü alanında diğer programlara oranla son yıllarda açık ara kullanım farkıyla popüler hale gelen Deamon Tools, yaşlı rakiplerine karşın sanal sürücüler oluşturma ve kullandırma konusunda sınıfının en birinci programlarından biri. Deamon Tools ile son süratte sanal sürücüler oluşturabilir, bilgisayarınızdaki ISO dosyalarını hemen bir sanal sürücü içerisinde çalıştırabilirsiniz.

Deamon Tools’u buradan indirebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.