reklam
reklam

BSD Nedir? BSD İşletim Sistemi ve BSD İndir

BSD Nedir? BSD İşletim Sistemi ve BSD İndir

BSD açılımıyla; Berkeley Software Distribution, Unix türevi bir işletim sistemidir. İlk defa 1977 yılında duyurulan işletim sisteminin asıl çıkış adı 1BSD olarak biliniyordu ve Computer System Research Group (CSRG) imzasını taşıyordu. Bugün ise BSD’ler artık birçok farklı sürüm ile karşımıza çıkıyor ve hala farklı sistemler altında gelişimini sürdürüyor.

BSD İşletim Sistemi ve BSD İndir

İlk defa kullanıcıların karşısına 1BSD adıyla çıkış yapmış olan işletim sisteminin duyurulma tarihi 1977’yi gibi oldukça eski bir zamana dayanıyordu. Bu nedenle BSD’nin ilk sürümleri günümüzdeki bilgisayarın içerisinde kullanımı için elbette hiç uygun değil. Yine de BSD sürekli gelişimini devam ettiren bir işletim sistemi ailesi olduğu için bugün yeni nesil bilgisayarlarda da kullanılabilir BSD’nin farklı dağıtım sürümleri mevcuttur.

BSDi Internet Server (BSD/OS)

BSDİ veya BSD Inc. Şirketi 1991 yılında CSRG’den bazı bilgisayar bilim adamlarıyla birlikte kurulmuştur.  BSD/OS tamamen fonksiyonel, POSIX-uyumlu ve Unix Türevi bir işletim sistemi olarak 386, 486 ve Pentium mimarilerini kullanarak geliştirilen bir işletim sistemi olmuştur. Kısa süre için varlığını sürdüren BSDi Internet Server veya BSD/OS’in bugün için kullanılabilir sürümleri bulunmamaktadır.

FreeBSD

BSD Tabanıyla geliştirilen ve hala günümüzde varlığını koruyan işletim sistemlerinden biri de FreeBSD’dir. Tamamen fonksiyonel , POSIX-uyumlu ve Unix türevi bir işletim sistemi olan FreeBSD Intel uyumlu (x86) olarak çalışmaktadır.

NetBSD

Büyük ve geniş kişisel takımların meydana gelerek oluşturmuş olduğu bir işletim sistemi olan NetBSD, BSD’nin ücretsiz olarak geliştirilip dağıtılan bir diğer sürümüdür. NetBSD, 64-bit’lik işlemci mimarilerinin büyük bir çoğunu desteklemekte ve tam uyum sağlamaktadır.

OpenBSD

Kişisel gruplar tarafından geliştirilen bir başka Unix türevli BSD işletim sistemi de OpenBSD’dir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinden birisi olan OpenBSD günümüz bilgisayarların birçoğunun kullandığı işlemci mimarilerini desteklemektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al