Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Dijital Pazarlama, elektronik medyanın çeşitli kaynaklarını kullanarak bir marka, ürün veya hizmet için yapılan pazarlama kampanyalarının bütünüdür. Google optimizasyonu, sosyal medya pazarlaması, e-mail ve internet sitesi yardımıyla potansiyel müşterilerin tümüne ulaşmayı, dijital pazarlamaya bir örnek olarak gösterebiliriz.

Gerçek şu ki artık internetin yıldızının parladığı dönemleri yaşıyoruz. İstatistiklerde gördüğümüz verilere göre; 10 yıl önceye oranla internet kullanım oranımızın iki kat artması bunun en canlı örneğidir. İnternet kullanımının artmasıyla birlikte pazarlama şekil değiştirdi ve geleneksel çevrimdışı pazarlama yöntemleri büyüsünü kaybetmeye başladı. İnsanların interneti iki kat kullanması onları yalnızca iyi birer internet sörfçüsü haline getirmekle kalmadı. İnsanlar interneti kullanarak alışveriş yapmaya başladı! Daha önemlisi alışveriş kararları alınmadan önce insanlar başucu kaynağı olarak internete başvuruyor.

Dijital Pazarlama

Pazarlama, genel itibariyle kitlenizi daima doğru zamanda ve doğru yerde markanızla burun buruna getirmekten ibarettir. Çağımız itibariyle insanların online olduğunu düşünürsek dijital pazarlamanın, pazarlamanın gerçek yıldızı olduğu görülüyor.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Pazarlamanın hiçbir türlüsünün taktiksel, stratejik ve verisiz yapılması düşünülemez. Geleneksel pazarlama için kutsal kaideler kabul edilen bu üçgen, dijital pazarlama için de geçerlidir. Peki, dijital pazarlama hangi tekniklere göre yapılır? Tanımın ötesinde, dijital pazarlama aslında gerçekte nedir?

Dijital pazarlama, internet sitenizden maillere varıncaya kadar, dijital pazarlamanın şemsiyesi altındaki en kârlı alanlarda var olmak ve kitleye ulaşmaktır. Dijital pazarlama uzmanları, bir pazarlama kampanyasına başlamadan önce, hangi dijital pazarlama tekniklerinin onları hedeflediği başarılarına götüreceklerini bilir ve çabalarını bu tekniklerle desteklerler.

İnternet siteniz, blog içerikleriniz, elektronik kitaplarınız, infografikleriniz, interaktif araçlarınız, sosyal medya kanallarınız (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram vb.), PR’ınız, online grafik ve broşürleriniz, kurumsal kimliğiniz gibi tüm detaylar dijital pazarlama şemsiyesinin altında toplanır. Dijital pazarlama için aslolan aşağıdaki tekniklerdir.

Dijital Pazarlama

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu veya SEO, bir internet sitesinin arama sonucunda daha üst sıralarda yer alması içi yapılan işlemler bütünüdür. SEO yardımıyla bir internet sitesi organik olarak trafik alabilir, ücretsiz şekilde internet sitenizi kullanıcılara pazarlama şansı sunar. SEO ile düzenli reklam harcamasına yapmanıza gerek kalmadan ücretsiz trafikten faydalanılabilir. Birçok dijital pazarlama uzmanı için başarıya giden hedefleri desteklemenin ilk altın kuralı Search Engine Optimization (SEO)’dır.

İçerik pazarlaması (Content Marketing)

İçerik pazarlaması veya Content Marketing, marka bilinirliğini arttırmak ve trafik artışı sağlamak amacıyla tercih edilen dijital pazarlama tekniğidir. İçerik pazarlamasını kullanarak, kafası karışık müşterilerin aklındaki sorulara yanıt verip, onları ilgili ürün veya hizmetlerinize yönlendirebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması (Social Media Marketing)

Dijital pazarlamanın bel kemiği tekniklerinden olan sosyal medya pazarlaması, markayı öne çıkarmak ve sunulan içeriklerle marka bilinirliğini arttırmayı hedeflemektedir. Markayı hedeflerine taşımada en önemli yardımcı olan sosyal medya pazarlamasıyla; yeni satışlar yapılabilir, potansiyel müşterilere ulaşılabilir ve internet sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

PPC (Pay Per Click)

PPC, “Pay Per Click” veya “Tıklama Başına Ödeme” sistemiyle çalışan reklam platformlarıdır. PPC kampanyalarıyla arama motoru pazarlaması yapılabilir ve bir soruya yanıt arayan tüketicilerin karşısına cevap olarak çıkabilirsiniz. Sayısız PPC firması olmasına karşın en gelişmiş ve en yaygın kullanılanı Google AdWords’dür.

Affiliate marketing (Satış Ortaklığı)

Affiliate Marketing veya Satış Ortaklığı, bir ürün veya hizmetin komisyon aracılığıyla pazarlanmasıdır. Bu pazarlama tekniğinde diğer insanlar sizin ürününüz veya hizmetinizi pazarlar. Yapılan başarılı her bir satış başına ise pazarlayan kişilere komisyon ödemesi yapılır.

Yerel reklamlar

Yerel reklamlar, kitlenizin dikkatini çekme potansiyeli yüksek olan platformlarda yapılan içerik bazlı paylaşım reklamlarıdır. Örneğin bir yazılım şirketiniz varsa WM Aracı’nın blogunda bir tanıtım yazısı yayınlatmanız, yerel reklamlar adına en başarılı örnektir. WM Aracı’nın kitlesini Webmaster ve yazılımcılar/yazılıma ihtiyaç duyanlar oluşturduğu için elde edeceğiniz geri dönüşüm maksimum oranda olacaktır.

E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlaması)

Şirketler e-mail pazarlamasını kitlesindeki kişilerle doğrudan irtibata geçmek ve yeniden satış maksadıyla kullanılırlar. Bazen yeni içerikler mailler yardımıyla öne çıkarılırken bazen ise yeni servisler ve indirimler sunulabilir. E-mail pazarlamasındaki asıl amaç; kullanıcıyı etkileşime döndürebileceği, bir internet sitesi veya satış formu gibi aktif bir kanala yönlendirmektir.

Dijital Pazarlama Avantajları

  • Dijital pazarlama kampanyalarının en büyük avantajı sarfettiğiniz çabanın geri dönüşümünün ne oranda olduğunu gerçek zamanlı olarak öğrenebilmenizdir. Bir gazeteye reklam verdiğinizde reklamınızı o gazeteyi satın alan kaç kişinin gördüğünü, okuduğunu ve bunun ne kadarının satışınızı etkilediğini tahmin etmeniz imkansızdır. Oysa dijital pazarlama yaptığınızda tüm sonuçlar gün gibi ortada ve gerçek zamanlıdır.
  • Denediğiniz herhangi bir kampanya modelinin size geri dönüşünün ne şekilde olduğunu görebilir, strateji veya taktik değiştirebilirsiniz. Daha karlı ve geri dönüşüm oranı yüksek pazarlama tekniklerini belirleyerek, tüm çabanızı bunlar üzerine yoğunlaştırabilirsiniz.
  • Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlama modeli karşısında bir diğer avantajı maliyetidir. Geleneksel medyada ses getirecek pazarlamalar büyük bütçelere ihtiyaç duyar. Dijital pazarlamada ise bu bütçe ihtiyacı daha düşüktür. Eforunuzu arttırdığınız sürece daha minimal bütçelerle yüksek geri dönüşümlü kampanyalara imza atabilirsiniz.
  • Dijital pazarlamada doğru teknikler kullanıldığında geri dönüşüm oranı yüksektir. Bu doğrultuda, geleneksel medyaya kıyasla dijital çalışmalar yüksek kâr oranları vaat eder.
  • Bütçeniz düşük olduğunda geleneksel medya kanallarını kullanarak dev şirketlerle rekabet etme şansınız düşüktür. Dijital medyada ise bütçesi büyük olan değil, başarılı olan öne çıkar. Bu size, büyük markalarla kıyasıya rekabet etme şansı verir.
  • İnsanların internete adapte edilmiş bir hayat yaşaması, dijital pazarlamayı bir opsiyon değil gereklilik haline getiriyor. Geleneksel medyada yer almasına rağmen dijital medyada bulunmayan markalar, tüketicilerinin güvenini kazanma konusunda sorun yaşıyor.
  • Geleneksel medya ile pazarlama yapıldığında bir topluluğun içindeki hedef kitlenize seslenmiş olursunuz. Dijital pazarlamada ise doğrudan hedef kitlenize seslenirsiniz. Detaylı hedefleme ile tam olarak ihtiyacınız olan kullanıcı profilin ilgilendiren çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.