Giriş Yap / Kayıt Ol

Fuchsia OS, tamamen Google tarafından geliştirilen işletim sistemidir. Resmi olarak tanıtılmayan ve henüz sadece Google’ın kapalı kapılar ardında geliştirdiği Fuchsia OS’in, Chrome ve Android işletim sistemlerinin yerini alması bekleniyor.

Google’ın geliştirdiği Android ve Chrome işletim sistemlerinin aksine, Fuchsia OS bütünüyle Google tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Android ve Chrome, Google’ın ekosisteme kazandırdığı işletim sistemleri olmasına rağmen Linux çekirdeğinden faydalanmaktadır. Fuchsia OS ile Google tarafından temelleri atılan ve sıfırdan geliştirlen Zircon Kernel isimli işletim sistemi çekirdeğini kullanılıyor. Tasarımı, işletim sistemi çekirdeği ve bütünüyle her şeyi kendine ait olan bir yazılım sayesinde, Google kendi ekosistemini oluşturup sağlam adımlarla teknoloji dünyasının seyrini değiştirmeyi planlıyor.

Fuchsia OS

Fuchsia OS’in Özellikleri Nelerdir?

  • Fuchsia OS, Google’ın şimdiye kadar geliştirdiği işletim sistemlerinin aksine tüm cihazlara uyumlu yapısıyla öne çıkıyor. Fuchsia OS; mobil akıllı cihazlarda, tablet bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda, otomobillerde ve “akıllı” tüm diğer aygıtlarda kullanılabiliyor. Kısacası tek yazılım, tüm cihazlar felsefesi takip ediliyor.
  • Fuchsia OS tıpkı Android ve Chrome’da olduğu gibi uygulamaları destekliyor ancak bu kez işletim sisteminin merkezinde tam anlamıyla Google servisleri yer alıyor. Google Now ve Google Asistan gibi birçok işi sesinizle halletmenize yardımcı olan akıllı servisler de buna dahil.
  • Android ile birlikte tanıdığımız Material Design tasarım trendi Fuchsia OS’un da temelinde yer alıyor. Alışılan Android uygulamalarının aksine Fuchsia OS’da yine Google’ın geliştirdiği Flutter SDK ile oluşturulan ve Dart programlama temelli uygulamalar yer alıyor. Yani, Android’deki Java’nın hakimiyeti, Fuchsia OS’a geçtiğimizde Dart’a dönüşecektir.
  • Her şeyden önemlisi Fuchsia OS, %100 Google ürünü olmasıyla ön plana çıkıyor. Chrome ve Android’in aksine, şirketin kendisi tarafından geliştirilen Zircon çekirdeğini kullanıyor.

Fuchsia OS Ne Zaman Çıkacak?

Fuchsia OS

Fuchsia OS’i keşfetmemiz 2016 yılında, Google’ın Fuchsia OS’e ilişkin kaynak kodlarını Github üzerinden paylaşmasına dayanıyor. Ne var ki, işletim sisteminin gelişimine ilişkin tüm çalışmalar Google’ın kapılı kapıları ardında devam ediyor. Kullanıcılara daha gelişmiş bir deneyim sunacağı vaat edilen Fuchsia OS’in ne zaman tüm kullanıcıların beğenisine sunulacağı henüz belli değil. Teknoloji dünyasının önde gelen analistlerine göre 2020’de önce Fuchsia OS’i göremeyeceğiz.

2017’nin Mayıs ayında Android işletim sisteminin geliştirme mühendisliği kolunda görev alan Dave Burke, Fuchsia OS’nin henüz “erken deney aşamasında” olduğunu belirtmişti. Bu bilgiyi de göz önüne aldığımızda analistlerin Fuchsia OS için en erken 2020 yılını göstermesi oldukça gerçekçi bir çıkarım gibi duruyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.