Giriş Yap / Kayıt Ol

Netbook, Intel tarafından geleneksel bir laptop bilgisayarın yarısı boyutlarında olan bilgisayarları tanımlamak için kullandığı bir terimdir. Netbook’lar boyutları açısından standart laptop modellerine oranla daha küçük olduğu gibi sistem performansları da düşüktür.

Netbook’lar performans bilgisayarı olmaktan uzak ve oldukça ekonomik bilgisayar çözümleridir. Daha küçük ekrana sahip ve disk sürücülerinden mahrum bırakılan bu tip bilgisayar genellikle düşük kapasiteli depolama disklerine sahiptir. Ekonomik birer bilgisayar çözümü olarak tasarlanmaları nedeniyle Netbook’ların parça kalitesi düşüktür. Ayrıca işletim sistemi ücretinden kar elde edilmesi ve maliyetin düşürülmesi amacıyla Netbook bilgisayarlar çoğunlukla Linux işletim sistemleriyle satışa sunulmaktadır. (Bazı modeller Windows ile de satılmaktadır.)

Netbook

Netbook ve Laptop Farkları

  • Netbook’lar düşük sistem özellikleri ve işlemcilere sahiptir. Bu onları çok daha uygun fiyatlı kılar, diğer yandan laptoplar daha üst seviye işlemcilere sahip oldukları için daha yüksek performans beklenebilir.
  • Netbook’ların klavyeleri oldukça küçüktür. Bu özellikleri nedeniyle özellikle el yapınız uyumsuzsa ve çok fazla yazı yazmak zorundaysanız güçlük çekebilirsiniz. Laptoplar ise daha büyük klavyelere sahiptir ve yazı yazmaya daha müsaittir. Elbette laptoplar da büyük klavyeleri nedeniyle taşınabilir olmaktan bir tık daha uzaktır.
  • Netbook’lar küçük, Laptop’lar ise büyük ekrana sahiptirler.
  • Netbook’lar ucuz olması nedeniyle çoğunlukla 5400 RPM hard diskler ile kullanıcılarına ulaşır. Eski nesil harddiskler nedeniyle Netbook’ların açılış/kapanış süresi ve programların tepki süresi daha geçtir. Laptop’ların ise artık çoğu SSD kullanmaktadır ve zamandan büyük tasarruf sunmaktadır.
  • Netbook’lar CD ve DVD sürücülerini içermezler. Laptop’lar ise CD ve DVD sürücülerinin yanı sıra bazı harici diğer donanımlara da sahiptir.
  • Hemen her işletim sistemi Netbook ile çalışır ancak tam performans ve sorunsuz bir kullanımdan söz edilemez. Netbook’lar ayrıca çoğu zaman maliyetten kısılması amacıyla Linux işletim sistemiyle satışa sunulmaktadır.

Netbook’u Kimler Tercih Etmelidir?

Son derece temel bir bilgisayar olan Netbook ailesinin her bir üyesi düşük sistem özellikleriyle donatılır. Bu nedenle oyun oynamak ve grafik düzenlemeleri yapmak gibi performans gerektiren işlemlerden uzak durulması gereklidir. Netbook’lar daha çok basit yazılımları çalıştırıp kullanmak, internet işlemlerini halletmek ve kelime işlemci yazılımları kullanmak için tercih edilmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.