Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Nextcloud, herhangi bir sunucu üzerinde dosya barındırma/depolama servisi oluşturma imkanı sunan client-server yazılımıdır. Fonksiyon özellikleri açısından Dropbox’a benzeyen Nextcloud ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. İsteyen tüm kullanıcılar Nextcloud’u kendi sunucularına kurarak mobil ve PC platformlarından yönetip senkronlayabilecekleri, kullanıma hazır bir bulut depolama alanına sahip olabilirler.

Nextcloud’un Dropbox karşısındaki en büyük farklılığı bu yazılımın “kendin pişir kendin ye” tarzında oluşu, depolama sisteminizi kendinizin oluşturuyor olmasıdır. Verilerinizi depolamak için bir bulut sunucu ihtiyacı hissediyor ancak Dropbox veya Google Cloud’a güvenmiyorsanız, Nextcloud yazılım paketini kullanarak kendi sunucunuzu oluşturabilirsiniz. Bu sayede verilerinizin 3. kişilerle paylaşılması ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca NextCloud kullanıcısı olduğunuzda popüler bulut servislerinin aksine sunucu ve dosyalarınız üzerinde tam erişim ve yetki hakkına sahip olacaksınızdır.

NextCloud

NextCloud aslen ownCloud’un bir geliştiricisi olan Frank Karlitschek tarafından fork edilerek oluşturulmuş, gelişimine daha sonra ownCloud ekibinin de katılmasıyla yaygınlaşmıştır. Bugün, kişisel verilerini bulut üzerinde depolamak isteyen kullanıcılar, birlikte çalışan takımlar ve daha birçok nedenden dolayı bir bulut sunucuya ihtiyaç duyan kimseler ücretsiz olarak NextCloud’u kullanıyor.

NextCloud Özellikleri

NextCloud’da veriler alışılagelmiş biçimde dizin yapılarında barındırılmakta ve ihtiyaç duyulması halinde WebDAV kullanılarak erişilmektedir. Kullanıcıların verileri, aktarım sırasında kriptolanarak transfer edilmektedir. NextCloud’un sunduğu yazılım çeşitliliği sayesinde Windows (Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 ve 10), OS X (10.6 ve sonrası) ve çeşitli Linux dağıtımlarında Dropbox gibi kullanılabilir ve yerel dosyalar arasında eş zamanlama özelliğinden faydalanılabilir.

NextCloud

NextCloud kullanıcılarına bir bulut sunucudan bekleyebileceklerinden daha fazlasını sunuyor. Kullanıcılar CalDAV yardımıyla takvimlerini, CardDAV ile kişilerini ve yapılacak listelerini Ampache ile ise “streaming” medyalarını platform içinde kullanabilmektedir. Büyük oranda kişisel kullanıcıların kullanımı için hazırlanmış olmasına rağmen NextCloud birden fazla yetkili kullanıcının oluşturulmasına imkan sunar. Örneğin bir kullanıcı grubu oluşturarak bunları kullanıcı, yönetici veya ziyaretçi olarak atayabilirsiniz. İstediğiniz bir grubun yetkilerini ayarlayabilir, yöneticilere herkese açık URL üzerinden dosya paylaşımı servisini aktif edebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.