Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

R Programlama Dili, istatistiksel bilgi işlem ve grafikler için bir dil ve ortamdır. John Chambers ve meslektaşları tarafından Bell Laboratuvarlarında (eskiden AT ve T, şimdi Lucent Technologies) geliştirilen S diline ve çevreye benzer bir GNU projesidir. R, S'nin farklı bir uygulaması olarak düşünülebilir. Bazı önemli farklılıklar vardır, fakat S için yazılan çok sayıda kod R'nin altında değişmez.

R çok çeşitli istatistiksel (doğrusal ve doğrusal olmayan modelleme, klasik istatistiksel testler, zaman serileri analizi, sınıflandırma, kümeleme, ...) ve grafiksel teknikler sağlar ve oldukça genişletilebilir. S dili genellikle istatistiksel metodolojide araştırma için tercih edilen araçtır ve R bu aktiviteye katılım için bir Açık Kaynak yolu sağlar.

R’nin güçlü yönlerinden biri, ihtiyaç duyulan matematiksel semboller ve formüller de dahil olmak üzere iyi tasarlanmış yayın kalitesinde grafiklerin üretilebilme kolaylığıdır. Grafiklerdeki küçük tasarım seçenekleri için varsayılanlara büyük özen gösterir, ancak kullanıcı tam kontrolü elinde tutar.

R, Özgür Yazılım Vakfı’nın GNU Genel Kamu Lisansı’nın kaynak kodu biçiminde Özgür Yazılım olarak kullanılabilir. Çok çeşitli UNIX platformlarını ve benzer sistemleri (FreeBSD ve Linux dahil), Windows ve MacOS'u derler ve çalıştırır.

R Programlama Dili

R Ortamı

R, veri işleme, hesaplama ve grafik görüntüleme için entegre bir yazılım tesisidir. Şunları içerir:

  • Etkili bir veri taşıma ve depolama tesisi,
  • Diziler, özellikle matrisler üzerinde hesaplamalar için bir operatör grubu,
  • Veri analizi için geniş, tutarlı, bütünleşik bir ara araç koleksiyonu,
  • Veri analizi için grafiksel özellikler ve ekranda veya basılı olarak görüntüleme ve
  • Koşullu, döngü, kullanıcı tanımlı özyinelemeli fonksiyonlar ve girdi ve çıktı olanakları içeren iyi geliştirilmiş, basit ve etkili bir programlama dili.

“Ortam” terimi, diğer veri analiz yazılımlarında olduğu gibi, çok spesifik ve esnek olmayan araçların artan bir şekilde eklenmesi yerine, onu tamamen planlı ve tutarlı bir sistem olarak nitelendirmek için tasarlanmıştır.

R, S gibi, gerçek bir bilgisayar dili etrafında tasarlanmıştır ve kullanıcıların yeni işlevleri tanımlayarak ek işlevsellik eklemelerine izin verir. Sistemin büyük bir kısmı S'nin R diyalektinde yazılmıştır, bu da kullanıcıların yapılan algoritmik seçimleri takip etmesini kolaylaştırır. Hesaplamalı olarak yoğun görevler için C, C ++ ve Fortran kodları çalışma zamanında bağlanabilir ve çağrılabilir. Gelişmiş kullanıcılar doğrudan R nesnelerini işlemek için C kodu yazabilir.

Birçok kullanıcı R'yi bir istatistik sistemi olarak düşünmektedir. İstatistiksel tekniklerin uygulandığı bir çevreyi düşünmeyi tercih ediyoruz. R, paketler yoluyla uzatılabilir (kolayca). R dağıtımı ile birlikte yaklaşık sekiz paket vardır ve çok çeşitli modern istatistikleri kapsayan internet sitelerinin CRAN ailesi aracılığıyla daha fazlası mevcuttur.

R, hem çeşitli formatlarda hem de basılı kopyada, kapsamlı dokümantasyon sağlamak için kullanılan kendi LaTeX benzeri belge formatına sahiptir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.