Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

E-Ticaret Uzmanı, çevrimiçi ticaret organizasyonu oluşturup yönetebilen, bilgisayar ve web uzmanı yeteneklerine sahip kişilerdir. Bu uzmanlar bir e-ticaret sitesinin her manada kontrolünü sağlayarak, müşterilere erişilebilir olma ve satış yapmaktan sorumludurlar. E-ticaret sitesinin teknolojisi ve yazılım altyapısı, online ödeme sistemi entegrasyonun yapılması, kargo ve lojistiğe ilişkin sürecin takip edilmesi ve dijital pazarlama gibi birçok alan bir e-ticaret sorumlusunun hakim olması beklenen alanlardır.

E-ticaret artık farklı şekil ve formlarda internet kullanıcılarına alışveriş yapmanın kapılarını aralıyor. Her gün yeni mağazaların dijital dünyaya adım atmak ve satışlarını arttırmak istemesi ise bu dünyaya aşina uzmanların yetişmesi ihtiyacını doğuruyor.

E-ticaret Uzmanı

E-ticaretin kendisi gibi, e-ticaret uzmanlığının da farklı isimler ile karşımıza çıkması ve kapsamının değişmesi doğaldır. E-ticaret uzmanı, e-ticaret yöneticisi, e-ticaret sorumlusu vb. tüm pozisyonlar esasen e-ticaret yöneticiliği ve uzmanlığı kapsamının altında yer almaktadır.

E-ticaretin markalar için kaçınılmaz olması artık büyük bir gerçek. Çeşitli alandan şirket ve firmalar bazen organizasyonunuzun sorunsuz ilerlemesi için profesyonel e-ticaret danışmanlığı sunan aracılarla çalışırken, bazen ise kendi bünyelerinde e-ticaret uzmanı istihdam etme yoluna varırlar. Bir e-ticaret uzmanından şirketlerin beklentileri her zaman aynı olmayabilir. Bazen e-ticaret sorumlusu altında yalnızca kargo ve lojistik sürecinin takibinin yapılması beklenirken, bazen e-ticaret altyapısı, dijital pazarlama ve en önemlisi SEO konusuna hakim olması beklenebilir.

Nasıl bir e-ticaret uzmanı istihdam etmeliyim?

Şirketinizin veya firmanızın e-ticaret dünyasında yer almasını istiyorsanız, önce hangi ihtiyaçlarınızın olduğuna karar vermelisiniz. Operasyonun büyüklüğü, ayırabileceğiniz bütçe gibi değerler oldukça kritiktir. Toplayacağınız iş başvurularında, adayların Web’in işleyişi hakkında bilgi sahibi olduklarından emin olmalı ve yüksek kullanıcı deneyimi sunabileceklerine inanmalısınız.

Eğer e-ticaret için çok büyük bir hacim hedeflemeniz varsa tek bir e-ticaret uzmanıyla çalışmak yerine bir e-ticaret birimi oluşturmanız gerekebilir. Bu kadroda bir e-ticaret danışmanı, uzmanı ve yöneticisine (sorumlusu) yer vererek, her birinin işin ayrı bölümlerini etkin olarak yönetmesini sağlayabilirsiniz.

E-ticaret uzmanı ne kadar maaş alır?

Her meslekte olduğu gibi, e-ticaret uzmanlarının maaşını da belirleyen belli başlı faktörler vardır. Bu adımda kişinin deneyimi ve yetenekleri ön plana çıkıyor. Örneğin basit bir e-ticaret sorumlusu 1 haftalık sürecin sonunda kargo ve lojistik süreçlerinin yönetimi ve takibini yapacak kadar kendini geliştirebilir. Oysa e-ticaret yazılım altyapısına hakim olmak, iskeleti düzenleyebilmek, dijital pazarlama çalışmalarına imza atmak gibi şeyler uzun uğraşlar harcanarak kazanabilecek yetkinliklerdir. Kişinin daha önceki çalışma referansları da göz önününe alınarak e-ticaret uzmanlarının 2.500 TL ila 25.000 TL arası maaş almaları olasıdır.

E-Ticaret Uzmanı Görev Tanımı

E-ticaret uzmanı görev tanımı, her şirketin aradığı kriterdeki elemanlara göre değişiklik gösterebilir. Şirketler bazen yalnızca e-ticaret birimine destek olacak eleman arayışında olurken bazen ise markanın tümüyle e-ticarete açılmasını ve yükselmesini sağlayacak yeterlilik düzeyinde birine ihtiyaç duyabilirler.

E-ticaret Uzmanı

Genel olarak bir e-ticaret uzmanından beklenen nitelikler şöyledir:

 • Fonksiyonel ve estetik bir e-ticaret sitesi kurabilmek ya da kurulu internet sitesi üzerinde düzenlemeler ve optimizasyonlar yapabilmek.
 • E-ticaret sitesinin trafik, etkileşim ve dönüşüm oranlarını çeşitli faaliyetler yürüterek arttırmak.
 • Sitenin dijital pazarlama ve SEO ihtiyaçlarını belirlemek, ihtiyaçlar doğrultusunda strateji oluşturmak ve uygulamak.
 • Servis, satışlar ve transfer sürecine ilişkin verileri analiz etmek, daha kârlı fırsatları fark etmek ve değerlendirmek.
 • Çeşitli A/B testleri yardımıyla kullanıcı deneyimini optimize etmek.
 • Sürekli, hızlı ve istikrarlı biçimde satışların yapılmasını sağlamak.
 • Mevcut durumdan yola çıkarak daha iyi e-ticaret stratejisi belirlemek ve uygulayacak yetkinlikte olmak.
 • Proje veya internet sitesine dair ilgili alanların metin içeriklerini karşılamak.
 • E-ticaret sürecinin otomatikleştirilmesinin sağlanması.
 • Site veya e-ticaret sürecine ilişkin ihtiyaç duyulan grafik ve tasarımların yapılması.

E-ticaret uzmanı ne yapar?

E-ticaret uzmanı çevrimiçi kanalları kullanarak servis ve ürünlerinizin pazarlanması, fon transferleri ve ürün takibini, marka bilinirliğinin arttırılmasını, dijital pazarlamasını, stokların yönetim kontrol ve durumunu; oluşturan veya yönetebilen web uzmanlarıdır.

Bir e-ticaret uzmanıyla çalışmanın size, markanıza ve internet sitenize sunabileceği temel faydalar:

 • E-ticaret sitenizin kurulması, hazırlanması varsa sistemin değiştirilmesi, optimize edilmesi ve Sanal POS gibi ödeme yöntemlerinin sisteme kazandırılması.
 • İnternet sitenizin genel yapısı, görünüşü, kullanıcı deneyimi, navigasyon menüleri gibi değerlerini iyileştirmesi, A/B testleriyle en iyi dönüşün alınmasının sağlanması.
 • E-ticaret sürecinin güvenle işlediğinden ve markanızın son teknolojileri kullandığından emin olunması.
 • Sayfalarınız grafik, metin veya teknolojiler açısından iyileştirilerek performansının arttırılması.
 • Markanızın bilinirliğini arttırmak üzere başta SEO olmak üzere en uygun dijital pazarlama yöntemlerinin belirlenmesi ve pazarlama çalışmalarının yürütülmesi.

Nasıl E-ticaret Uzmanı Olunur?

E-ticaret Uzmanı

E-ticaret uzmanı demek; e-ticaret işinde uzman ve nitelikli kişi demek. Bir e-ticaret uzmanı olarak kariyer yapmak istiyorsanız, ticaretin tüm sürecine hakim olmanız adına pazarlama ve satış, arama motoru optimizasyonu (SEO), dijital pazarlama, teknik yeterlilikler, Copywriting ve metin yazma ve kapsamlı analiz gibi çok yönlü nitelikler kazanmanız gerekir. E-ticaret uzmanı olmak için elinizi taşın altına atıp kendi kendinizi eğitebilirsiniz. Ancak bu yönlü bir eğitim bir e-ticaret sitesinin tüm organizasyon sürecini yönetebilmeniz adına uzun yıllar çalışmanızı gerektirebilir. Dilerseniz çeşitli eğitim sertifikasına sahip kurumlar bünyesinde bir e-ticaret uzmanlığı eğitimine katılarak ivmeli bir başlangıç yapabilirsiniz.

01- Pazarlama ve satış

E-ticaret uzmanı olmak için hiçbir zaman muhasebeci veya finans kolunda çalışan biri kadar ekonomi ve satış bilginiz olmasına gerek duyulmaz. Genel itibariyle, satış konusundaki yasal gereklilikler ve masrafları bilmeniz beklenir. E-ticaret mağazasıyla satış yaptığınızda firmanızın daima kârlı çıkabileceğini hesaplamanız esastır. Bu da e-ticaret uzmanlarının pazarlama ve satış bilgisine sahip olmalarını zorunluluk haline getirir.

02- Arama motoru optimizasyonu (SEO)

E-ticaret için üst düzey SEO bilgisi olmazsa olmaz kabul edilir. Başta e-ticaret siteleri olmak üzere satış yapan hiçbir internet sitesinin SEO çalışmaları yapmadan başarılı olması düşünülemez. E-ticaret uzmanlarının bir SEO uzmanı kadar bilgisi ve deneyiminin olması beklenir. Bu yetkinlik sayesinde e-ticaret uzmanları, satış içeriklerinden internet sitesine kadar tüm süreci SEO uyumlu hale getirebilirler. PPC gibi yöntemler sürekli bir reklam maliyeti anlamına gelirken, SEO yapılan yatırımların uzun vadeli geri dönüşümüdür. Başarılı SEO çalışmalarıyla bir e-ticaret mağazasına her yıl milyonlarca müşteri kazandırılabilir.

3- Dijital pazarlama

SEO, e-ticaret siteleri için en kuvvetli pazarlama kartı olmasına rağmen dijital pazarlama destesinden sadece tek bir karttır. E-ticaret faaliyetlerinde SEO’nun dışında PPC, e-mail pazarlaması, içerik pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması gibi çok kanallı pazarlama süreçlerine ihtiyaç duyulabilir. E-ticaret uzmanlarının tüm mecralara hakim olması ve gerektiğinde marka için çok kanallı dijital pazarlama stratejileri üretebilmesi esastır. Bunların bir sonucu olarak marka ,internet kullanıcılarının bilinirliği ve güvenilirliğini kazanabilir, sürekli ve daimi müşteriler edinebilir.

04- Teknik yeterlilikler

Bir e-ticaret sitesini etkin şekilde yönetebilmek için teknik deha olmak zorunda değilsiniz ancak özellikle Magento, Shopify ve WooCommerce gibi büyük e-ticaret platformlarını temel düzeyde anlamanız gerekir. Ayrıca, web sitesinin etkinliğini analiz etmek, çevrimiçi metin editörünü kullanabilmek ve temel HTML/CSS bilgisine sahip olmak, sitemde basit değişiklikler yapabilmek, farklı türde barındırma seçeneklerinin hangisinin size uygun olduğunu anlamak gibi şeylere aşina olmalısınız.

En basitinden; e-ticaret mağazanıza ürün fotoğraflarını eklemek için yeniden boyutlandırabilmeli ve düzenleyebilmelisiniz. Tüm bunlar potansiyel olarak karşılaşabileceğiniz birçok teknik problemden sadece birkaçıdır. Benzeri teknik yeterlilikler e-ticaret uzmanları için muhakkak elzemdir.

05- Copywriting ve metin yazma

E-ticaret için metin yazarlığı becerileri standarttan biraz farklıdır, farklı bir bakış açısı ve benzersiz bir yazı stili gerektirir. Bu nedenle, e-ticaret sitelerine etkili içeriklerin nasıl yazılacağını anlamak için çaba sarf etmelisiniz. Metin yazma yeteneğinizi geliştirmezseniz asla etkili ve daha fazla müşteri çeken ürün açıklamaları oluşturamayabilirsiniz. Tabii ki, e-ticaret konusunda uzman olan ve SEO uyumlu içerikler üreten yazarlarla çalışabilirsiniz, ancak buna çalıştığınız şirket her zaman meraklı olmayabilir. Bir freelancer metin yazarıyla çalışmak işletmenin dışa bağımlılığını arttıracağı gibi maliyetini doğrudan etkiler.

06- Kapsamlı Analiz

E-ticaret rakamların sihirli dünyasıdır. E-ticaret sitenizi kurduktan sonra, etkin ve verimli şekilde çalıştığından emin olmak için bunları analiz etmeniz gerekir. Web analizleri yapmak için piyasada kabul gören, Google Analytics gibi analiz yazılımlarına aşina olmanız gerekir. Analiz yaparak sitenizin hangi kısmının etkili şekilde çalıştığını ve hangi alanlar üzerinde iyileştirilme çalışmaları yapılması gerektiğini görüp, müdahale edebilirsiniz. Sonuç olarak; sitenize gelen ziyaretçi sayısını ve dolayısıyla müşteriye dönüştüğünüz ziyaretçi sayısını artırmaya devam edebileceksiniz.

E-ticaretle ilgili her şeyi öğrenmek için zamanınız veya yeterlilikleriniz yoksa kendinizi sahanın dışına çekebilir ve sitenizde çalışmanız için bir e-ticaret uzmanıyla çalışmayı düşünebilirsiniz. Bir e-ticaret uzmanı istihdam etmeye karar verirseniz, uzmanınızın; önceki müşterilerden olumlu geribildirim aldığına ve e-ticaret konusunda bilgi birikiminin olmasına dikkat edin. Bulabileceğiniz en ucuz e-ticaret uzmanını işe almaktan kaçının, “ne öderseniz onu alırsınız” ifadesi bu alan için biçilmiş kaftan bir deyimdir. İşinizin başarısı profesyonel bir e-ticaret uzmanına sahip olmakla ilgilidir, bu yüzden imkanınız dahilinde en iyiye yönelin.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.