Giriş Yap / Kayıt Ol

Linux Server (Linux Web Sunucusu), açık kaynak kodlu Linux işletim sistemleri üzerine temellendirilen ve içerisinde farklı yazılım bileşeni paketlerini barındırabilen web sunucusudur. Linux Server’lar bir iş, sistem, yönetimi, web servisleri ve veritabanı yönetimi için kullanılmaktadır. 

Linux Server

İnternet dünyasında en çok tercih edilen web sunucuları Linux tabanını kullanan web sunucularıdır. Bunun nedeni Linux işletim sistemlerinin hem diğer sistemlere göre daha güvenli ve sürdürülebilir olması hem de kullanıcılarına sunduğu esnek özelleştirilebilme seçenekleridir. Linux Server işletim sistemi olarak en çok tercih edilen işletim sistemleri; CentOS, Ubuntu Server, Gentoo, Debian ve Slackware’dir.

Linux’un internet sunucularında büyük oranda kabul görmesinin bir diğer nedeni de Linux işletim sistemlerinin çalışmak için herhangi bir grafik kullanıcı arayüzüne (GUI) gereksinim duymamasıdır. Uzaktan yönetim şekliyle de yalnızca komut satırı kullanarak Linux tabanına sahip bir işletim sistemi kolayca kullanabilir. Sistem üzerinde ekstradan GUI’nin yer almıyor olması da sisteminin maksimum performansla çalışması anlamına gelir.

Linux Server Avantajları

  • Stabilite: Linux Server’lar düzenli olarak yeniden başlatma veya bakıma ihtiyaç duymazlar. Sistem kendiliğinden kapatılıncaya veya bir donanım hatası meydana gelinceye dek çalışabilir ve çalışma esnasında güncellemeleri yapılabilir.
  • Verimlilik: Linux işletim sistemleri ağ ve sunucular üzerinde en yüksek performansla çalışabilirler. Çok fazla kullanıcıyı bünyesinde barındırıp kontrol edebilen Linux yapısı aynı zamanda paralel bağlantılar konusunda da tatminkar yönetim performansı sunmaktadır.
  • Güvenlik: Linux işletim sistemleri yapısı gereği en yüksek güvenlik önlemlerine sahiptir. Etkili güvenlik duvarları ve dosya izinleri sistemi sunucu ve sunucuda yer alan verilerin daha güvenli kalmasına yardımcı olur.
  • Ağ: Olağanüstü internet ve ağ yönetimi özelliklerine sahiptir ve bu özellikler çeşitli web uygulamalarıyla da uyumlu olarak kullanılabilmektedir.
  • Esneklik: Açık kaynak kodlu olması nedeniyle kaynak kodları tüm kullanıcılar tarafından incelenmeye ve değiştirilmeye hazırdır. Kullanıcılar diledikleri gibi kaynak kodlar üzerinde değişiklikler gerçekleştirerek sistemlerini özelleştirebilirler.
  • Teknik Destek: Linux internet sunucusu dünyasının parlayan yıldızıdır. Her 10 web sunucusundan en az 7’sinin Linux tabanlı olduğunu düşünürsek karşılaştığınız her soruna dair çözüm dokümantasyonu veya geniş gönüllü topluluklar sayesinde size yardım edebilecek birileri bulabilirsiniz.
  • Çok Yönlülük: Linux aynı anda birçok programı çalıştırabilir ve işlemlerin aksamaksızın devam etmesini sağlayabilir.
  • Ücretsiz: Yukarıda örneğini verdiğimiz Linux dağıtımları başta olmak üzere internet sunucuları için kullanılan Linux işletim sistemlerinin büyük bir çoğunluğu ücretsizdir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.