Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Xbox, Microsoft markası altında geliştirilmekte olan TV veya diğer dijital görüntü araçlarına bağlanarak çalıştırılabilen oyun konsolu serisidir. Xbox serisinin ilk ürünü “Xbox” adıyla 15 Kasım 2001 tarihinde çıkış yapmıştır. Daha sonradan seriyi takip eden Xbox 360 ve son olarak da 2013 Yılı içerisinde piyasaya sürülen Xbox One çıkış yapmıştır.

Xbox Oyun Konsolu

Xbox oyun konsolu serisi jenerasyon jenerasyon farklılıklarla üretilmiştir. Her çıkış yapan cihazın bir öncekine göre bazı keskin farklılıkları bulunurken en çok alt modeli bulunan cihaz ise Xbox 360 isimli modelidir. Aşağıda verilen model tanıtımları yalnızca ana modellerdir, ara modellerle aralında özellik farklılıkları olabilir.

Xbox

Xbox Modelleri

Şuana dek çıkmış olan Xbox serisi ürünleri ve modelleri şöyledir;

Xbox

Xbox, serinin ilk çıkış yapan konsolu olarak 15 Kasım 2001 tarihinde Kuzey Amerika'da, 22 Şubat'da Japonya'da ve 14 Mart 2002 tarihinde Avustralya ve Avrupa ülkelerinde satışına başlanmıştır. Altıncı jenerasyon oyun konsolu olarak çıkış yapan Xbox Amerika'da 1996'da satışı durdurulan Atari Jaguar'dan sonra Amerika'nın yeni üretimi olmuş ve kısa süre içerisinde yeni göz bebeği olmayı başarmıştır. API ve DirectX teknolojilerini kullanmakta olan konsol hızla yükselerek PlayStation 2 gibi popüler konsollarla yarışır hale gelmiştir. 2002 Yılında hayata geçirilen Xbox Live sonrasında Xbox oyuncuları online olarak da oyun oynayabilme şansına sahip olmuştur.

Xbox içerisinde 8 GB'lık bir depolama haznesine sahipti. O zamanın oyun konsolu teknolojileri düşünüldüğünde bir kısım konsollar sadece harici depolama üniteleri sayesinde 2 GB'a kadar destek sunabilirken Xbox'un kendiliğinden içerisinde yer alan depolama ünitesiyle 8 GB'lık bir alan sunması oyun konsolları konusunda devrim niteliğindeydi. Ayrıca Xbox rakiplerini geride bırakmayı planlayan Pentium III İşlemci, 250 Megahertz 3D grafik işlemcisi, DVD Sürücüsü, HDTV Desteği ve diğer birçok öne çıkan özelliği içerisinde barındırıyordu.

Xbox Windows bazlı bir platform üzerinde çalışıyordu ve içerisinde hem müzik hem de filmleri yürütmeye yardımcı olan bir medya oynatıcısı yer alıyordu. Xbox'ın popüler olduğu zamanlarda en çok bilinen oyunlar ise Dead or Alive 3, Halo: Combat Evolved ve Fuzion Frenzy isimli oyunlardır.

Xbox 360

Serinin bir sonraki jenerasyon ürünü olan Xbox 360, Kasım 2005 yılında Sony'nin PS3'ü ve Nintendo'nun Wii'sine rakip olarak geliştirilmiştir. 2013 Yılına kadar gerçekleşen satışlarda Xbox 360 dünya çapında 78.2 Milyon satış hacmini yakalamayı başarmıştır.

 Xbox 360'ın asıl işlevi oyun konsolu olmasına karşın aynı zamanda Xbox Music ve Xbox Video gibi servisler sayesinde hem bir Müzik oynatıcısı hem de gelişmiş bir video oynatıcısı özelliğiyle de kullanıcılarına hizmet vermiştir. Xbox 360, USB 2.0 teknolojisine sahip USB portlarına sahipken aynı zamanda gelişmiş bir WiFİ kartına ve 250 GB Depolama kapasitesine sahiptir.

Xbox 360 bir önceki ürün olan Xbox'a göre tamamen farklı bir fiziksel görünüme sahip olarak kullanıcıların karşısına çıkmıştır. Ayrıca bir önceki nesle göre çok daha gelişmiş özellikleri içerisinde barındıran Xbox 360, 3.2 GHZ trile-core işlemci, 10 MB DRAM grafik işlemcisi, 512 Megahertz RAM ve 12x okuma hızına sahip DVD-ROM'a sahiptir.

Xbox One

Xbox One, Kasım 2013 yılında Kuzey Amerika başta olmak üzere satışına başlanan ve şuan için Xbox serisinin çıkış yapmış olan en son ürünüdür. Rakibi olarak Sony'nin PS4'ü ve Nintendo'nun Wii U'su gösterilmektedir. Diğer Xbox ürünlerine göre Xbox One daha çok internet bazlı özellikleriyle öne çıkmaktadır. İçerisinde ekran kayıt etme ve yayınlama gibi birçok gelişmiş özellik yer almaktadır. Ayrıca Xbox One sesle de kontrol edilebilmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.