Giriş Yap / Kayıt Ol

YouTuber, oluşturduğu video içerikleri YouTube üzerinde yayınlayan ve bu video yayınları sayesinde popüler hale gelen kullanıcıların kendilerini ve yaptıkları işi tanımlamak için kullandıkları bir terimdir. Türkçede YouTuber kelimesi için ayrı ve tamamen Türkçeleştirilmiş bir kelime kullanmıyoruz ancak eğer basit bir çeviriyle kullanacak olsaydık bu kelime muhtemelen YouTube’cu gibi bir anlama denk gelecekti.

YouTube’un ilk YouTuber’ı aynı zamanda platforma ilk videoyu (Hayvanat bahçesinde ben “Me at the zoo”) 2005 yılında yükleyen, YouTube kurucu ortaklarından Jawed Karim’dir. Geçen yıllarla birlikte basit bir girişim olmaktan çıkan YouTube, Google’dan sonra dünyanın en çok tercih edilen ikinci arama motoru ve dünyanın en çok tercih edilen video paylaşım platformu haline gelmiştir.

YouTuber

Bugün platform üzerinde 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcı bulunuyor ve bu kullanıcıların tümü YouTuber adı verilen içerik oluşturucularının içeriklerinden faydalanıyor. Yani, YouTube’u ayakta tutan bu popüler internet fenomenleri ve onların insanlar tarafından izlemesi için hazırlamış oldukları video içerikler.

YouTuber Olmak için Gerekenler

İnternetin zamanla geleneksel medya kaynaklarının önüne geçen popülaritesinin belki en önemli nedeni, tamamen bilinmezlerle dolu bir icat olmasıdır. Bundan 10 sene kadar önce birinin bilgisayar oyunu oynarken kendini videoya çekmesi ve çığlıklar attığı videoyu bir şekilde paylaşması insanların dikkatini çekemeyebilirdi. Oysa günümüzde insanlar buna bayılıyor ve hatta bunun için milyonlarca dolar kazanıyor.

Yani, bir YouTuber olmak için ne sizi durduran ne de engelleyen var. Yaşınız, diliniz veya cinsiyetiniz hiç fark etmeksizin siz de YouTuber olabilirsiniz. İnternet dünyasında her kendini YouTuber olarak tanımlayanınsa aslında çoğu zaman hedeflediği kadar kazanmadığı veya hiç kazanmadığı gerçeğini de lütfen atlamayalım. 

Ciddi olarak bu işe başlamak ve popüler bir YouTuber mı olmak istiyorsunuz? O halde işte bir YouTuber olmak için yapmanız gerekenler;

1- Ekipmanlarınızı Tamamlayın

YouTuber’ların çok büyük kitlelere erişmesi için her zaman en lüks ekipmanlara sahip olmasına gerek yok. Hatta birçok YouTuber bu işe basit ekipmanlarla başlıyor ve gerçek popülariteye eriştikten sonra profesyonel ekipmanlara geçiş yapıyor. Siz de başlangıç aşamasında sizin ve kanalınızın konusuna göre ihtiyaçlarını en temel şekilde tedarik ederek işe başlayabilirsiniz;

 • İhtiyacınıza göre bir kamera ve sabitleyici edinin. Ortalama 700 - 1000 TL fiyat aralığına sahip olan ve HD, DSLR gibi özelliklere sahip kameralar ideal seçimdir. Yine de bu kadarlık bütçeniz yoksa kaliteli bir akıllı cihazın kamerası da başlangıç için işinizi görecektir.
 • Bazı alanlar ekstra ekipmanlara ihtiyaç duyabilir. Örneğin bir yeşil perde veya Action Cam’e sahip olmanız gerekebilir. Yapacağınızın benzerini yapan YouTuber’ları takip ederek onların hangi ekipmanlardan faydalandığını öğrenerek eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.
 • Videoları yalın bir şekilde yayınlamak insanlara sıkıcı bir seyir keyfi sunar. Bu nedenle videolarınız üzerinde montaj ve efekt çalışmaları yapabileceğiniz orta halli bir bilgisayar sahibi olmanız gerekiyor.
 • Videolarınızı düzenlemek için de yine bir çok bilgisayar yazılımına ihtiyaç duyabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak size en iyi uyum sağlayacak bilgisayar yazılımlarını edinip, bilgisayarınızı montaja hazır hale getirin.

2- Kanalınızın Temelini Atın

Birinci aşamayı tamamlayıp ekipmanlarınızı satın aldıysanız veya en azından ekipmanlarınız için belli bir araştırma yapıp, bütçenizi hazırladıysanız artık kanalınızın temellerini hem mental hem de aksiyon olarak atabilirsiniz.

 • Kanalınız ne hakkında olacağını ve kanalınızın amacının ne olduğunu kararlaştırın.
 • Kanalınıza insanların sevebileceği ve akılda tutabileceği bir isim bulun.
 • Kanalınızı YouTube hesabınızla açın.
 • Kanalınız için kapak fotoğrafı ve görsel fotoğraflar tasarlayıp, dilerseniz sosyal medya profillerinizi de kanalınıza bağlayın.

3- Kanalınızı Geliştirin

İlk iki aşama belki birçok kişi için en zorlu taraf gibi görünüyor olabilir ama hayır. İşin asıl en zor tarafı düşündüğünüzün aksine kanalınızı açıp ilk yayınınızı yapmaya başladıktan sonra kullanıcıları kanalınıza toplayabilmektir.

 • Kanalınız için sosyal medya üzerinden reklam çalışmaları düzenleyin.
 • Arkadaşlarınızdan ve diğer YouTuber’lardan kanalınız ve videolarını duyurmak için yardım isteyin.
 • Diğer YouTuber’lar ile tanışıp, onlarla ortak içerikler hazırlayın.
 • Kanalınıza bir içerik kotası uygulayın. Örneğin; her hafta bir vlog paylaşacağım deyin ve bu içerik kotasına sağdık kalmaya çalışın.
 • En önemlisi de vazgeçmeyip, insanlardan olumlu reaksiyon alabilecek içerikler üretmeye devam edin. Ta ki, başarıya ulaşacağınız güne kadar.

YouTuber Ne Kadar Kazanır?

YouTube, geleneksel medyaya kaynaklarıyla karşılaştırıldığında reklam açısından çok daha uygun bir platform imajına sahip. Bu nedenle reklam verenler, reklamlarını gerçek izleyicilere ulaştırmak için Google AdWords yardımıyla, Google AdSense reklamı verirler. YouTuber’lar da edindikleri Google AdSense hesabı sayesinde yayınladıkları video içerikler üzerinden ve belli tıklamalar göz önünde bulundurarak gelir elde ederler. Elbette bu işin yalnızca YouTube tabanlı reklam tarafı. Bunun haricinde serbest olarak;

 • Kişiler veya şirketlerle reklam anlaşmaları yaparak
 • Ürün tanıtımı anlaşmaları gerçekleştirerek
 • Geliştirdiğiniz kendi ürünleri veya hizmetleri satarak
 • Satış başı kar için anlaşarak

Ekstradan gelir elde edebilirsiniz.

Bir YouTuber’ın kazancını belirleyen birçok önemli faktör vardır;

 • Kanalının içeriği
 • Abone sayısı
 • Videoların görüntülenme sayısı
 • Reklamların eşleşme oranı
 • Tıklama başına oranlar

Tüm bu kriterler ışığında bir yayıncının ne kadar kazanacağı ortaya çıkar. Örneğin meşhur bir YouTuber olan PewDiePie sadece bilgisayar oyunu videolarından 4 milyon dolar kazanabilmeyi başarmıştır. Ayrıca bir liste içeriğimiz olan 2016’da YouTube’dan En Çok Para Kazanan 10 Kişi konusuna göz atarak da dünya çapında popüler kişisel kullanıcıların 2016 yılına ait gelir kayıtlarını öğrenebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.