Giriş Yap / Kayıt Ol

Link kısaltma, uzun veya karmaşık görünen URL veya IP adresini aynı sayfaya daha kısa bir link üzerinden ulaşmaya yardımcı olan hiperlink tekniğidir. Link kısaltma servisleri HTTP yönlendirme tekniğini kullanarak yönlendirme yapar ve uzun linklerin, kısa linkler vasıtasıyla kullanıcılara sunulmasına yardımcı olurlar.

Link kısaltma özelliğini ilk defa sunan servis 2002 yılında yayın hayatına başlayan TinyURL’dir. Etkileyici bir fikir olarak öne çıkan ve kullanıcıların güvenoyunu kazanan TinyURL’den hemen sonra 100 kadar benzeri internet sitesi kurulmuş ve bir çoğu 2009 yılına ulaşamadan çeşitli nedenlerden dolayı kapatılmıştır. TinyURL’den sonra en çok kullanılan link kısaltma servisi olan Goo.gl ise 2018’in Nisan ayında yayın hayatını sona erdirme kararı almıştır.

Link Kısaltma

Kısaltılmış bir link, sizi linki oluşturan kişinin hedef olarak belirlediği sayfaya ulaştıracaktır. Goo.gl servisi kullanılarak kısaltılan bu link; https://goo.gl/pi1Muq tıkladığınızda sizi hedef olarak atadığımız WM Aracı’nın forum sayfasına yönlendirecektir.

Link Kısaltma Ne İşe Yarar?

Sıradan URL yapılarının bize sunamadığı ancak link kısaltma servislerinin sunduğu bazı avantajlar vardır. Bu avantaj ve özellikler, bizlerin link kısaltma servisi kullanmasının temel amacıdır.

 • Estetik Kaygısı: Linkler her zaman internet dünyasında kullanılmıyor. Bazen billboard, dergiler, kitaplar ve birçok basılı medya yayınında kullanıyor. İnsanlara https://siteadi.com/wm-kategori/basliklar/8/cevap/3.html gibi uzun bir link sunmak estetiğin bozulmasına neden oluyor. Ayrıca bu linkler bazen daha uzun ve karmaşık olacağından, kullanıcılar linkleri yazarken zorlanabiliyor. URL kısaltma servisleri kullanılarak linkler daha estetik hale getiriliyor.
 • Karakter Limiti: Güncel teknolojiler artık hiperlinklerin tamamını tek bir kelime olarak kabul ediyor ancak bu her zaman böyle değildi. Eskiden Twitter’da link paylaşmak zorunda olduğunuzda linkteki tüm karakterler, karakter sınırından düşülüyordu. Twitter bunu esnetmiş olabilir ancak SMS başta olmak üzere hala birçok yerde karakter sınırı karşımıza çıkabiliyor. Link kısaltma servisleri karakter sınırına takılmadan hiperlink paylaşmamıza yardımcı oluyor.
 • Kolay Kullanım: Kısaltılmış linkler insanlar tarafından kolayca okunabiliyor, kopyalanabiliyor ve onlarca kısaltılmış link tek bir metin dosyasına sığdırılabiliyor. Kolay kullanım özelliğiyle link kısaltma servisleri kullanıcılara hitap etmeyi ve işlerini kolaylaştırmayı başarıyor.
 • İstatistikler: Birçok link kısaltma servisi kısaltılmış linkler için analiz özelliği sunuyor. Oluşturduğunuz linke kaç kişi tıklamış, tıklayan kullanıcıların kaynağı ve kullanıcıların kullandığı cihaz teknolojileri gibi detaylı metriklere link istatiklerinden erişebiliyorsunuz. Bu sistemi basit bir program betiğiyle de yapabilirsiniz fakat kısaltılmış linkler bunu doğrudan sunuyor.
 • Eğlence: Kısaltılmış linklerin eğlence ve Troll dünyasındaki yeri büyük. Normalde yem olarak atılan URL’leri gören kullanıcılar, meraklarına yenik düşüp linke tıklamayabilirler ancak kısaltılmış URL’ler merak unsurunu arttırıyor.
 • Para Kazanmak: Link kısaltma servislerinin modasının geçmemesinin en önemli nedeni para kazanmaları ve kazandırmalarıdır. Para kazanma odaklı link kısaltma servisleri, sizin linklerinize tıkladığında önce kullanıcıyı bir reklam sayfasına gönderir ve 5 saniyelik geri sayım sona erdiğinde asıl hedef sayfaya ulaşmak için tıklaması gereken link belirir. Bu reklam modeliyle link kısaltma servisi para kazanırken, servis kullanıcıları da para kazanır.

Link kısaltma servislerini kullanarak birçok avantajı elde edebiliriz ancak kısaltılmış linkleri kullanmanın bazı dezavantajları da vardır:

 • Ulusal bir kısıtlamayla link kısaltma servisi engellendiğinde, oluşturduğunuz tüm kısaltılmış linkler kırık linklere dönüşür.
 • Link kısaltma servisi kapanma kararı alabilir. Kapanan link kısaltma servisleri varlığını tümüyle sona erdirdiği için linklerinizin hepsi geçerliliğini kaybeder.
 • Kullanıcılar her zaman kendilerini nereye götüreceklerinden emin olamadıkları bir linke tıklamak istemeyebilirler. Çoğu kullanıcı gizlilik nedenlerinden dolayı kısaltılmış linklere tıklamamayı tercih ediyor.
 • Bazı kullanıcılar link kısaltma servislerinin reklamlara hizmet ettiğini biliyor ve orijinal linke ulaşmadan önce kendisine sunulan alakasız reklam sayfasıyla karşı karşıya kalmak istemiyor.
 • Kimi link kısaltma servisleri korsanların hedeflerinde kalması halinde Spyware salgını kurbanı olabilir. Hiçbir alakanız olmamasına rağmen kullandığınız link servisinden dolayı kullanıcılarınızı tehlikeye atabilirsiniz.

Link Kısaltma ile Nasıl Para Kazanılır?

Geniş kitleye sahip bir internet siteniz veya sosyal medya hesaplarınızda takipçi kitleniz varsa link kısaltma servislerini kullanarak para kazanabilirsiniz. Kimi link kısaltma servisleri, link kısaltma avantajının yanı sıra sistem kullanıcılarına para kazandırmak amacıyla kurulmuştur. Bu servisler, reklam verenlerden aldıkları reklamları çeşitli teknolojiler kullanarak otomatik olarak kısaltılmış linklere eklerler. Oluşturduğunuz linke bir kullanıcı tıklayıp geri sayımı bekler ve orijinal adrese gitmek için “Sayfayı geç” butonuna tıklarsa başarılı bir yönlendirme yapılmış kabul edilir. Başarılı yönlendirme başına link kısaltma firması size ödeme yapar.

Link kısaltma ile para kazanmak için tercih ettiğiniz servisi iyi belirlemeniz gerekir. Ödemelerini sorunsuz yapan, gecikmeler yaşanmayan ve en önemlisi sağlam yazılım altyapısına sahip olanlara yönelmelisiniz. Eğer link kısaltma servisinin kendisinde bir sorun meydana gelirse sizin linklerinizde de sorun yaşanacaktır. İnternet sitenize bu linkleri eklemeniz halinde servisin kapalı olması veya bir sorun yaşaması durumunda kullanıcılarınız linklerinize ulaşamayacaktır.

Link kısaltma servisleri yalnızca başarılı yönlendirmeler için ödeme yaparlar. Her servisin “başarılı yönlendirme” tanımının şartları farklılık gösterebilir. Kazandığınız tutarı çekebilmeniz için servis tarafından belirtilen ödeme barajına ulaşmış olmanız gerekir. Bazı firmalarda bu sınır 5 dolar iken bazılarında daha yüksek olabilir. Yine, kimi firmalar sadece ayın belirli dönemlerinde ödeme yaparken, bazılarının böyle bir şartı olmayabilir.

Eğer link kısaltarak para kazanmak istiyorsanız, ülkemizde webmasterlar tarafından sıkça tercih edilen şu servislere göz atabilirsiniz:

Salim Onuk avatar
Salim Onuk
merhaba
ben internetten para kazanmaya çalışan başarısız bir girişimciyim. en son olarak link kısaltma servislerini kullanma kararı aldım ama hangi linkleri kısaltmam gerektiğini ve sistemi açıkça bilmiyorum. öğrenmek istediğim uzun olan her linki kullanabiliyor muyum yoksa kendime ait bir site mi olması lazım

UZMANIN CEVABILink kısaltarak para kazanmak için insanların tıklayacağı linklere ihtiyacınız var. Bunun için de güçlü sosyal medya sayfalarınız veya internet sitelerinizin olması gerekiyor. Link kısaltma işini etraflıca bir araştırmanızı öneririm. Dahası elinizde kitle olmadan internet üzerinden para kazanmak pek mümkün değildir. Kendinizi başarısız olarak nitelendirmeyin, başarı zaten başarısızlıktan geçen bir yoldur :)

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.