wmaraci reklam

OpenGL Nedir?

OpenGL Nedir?

OpenGL (Open Graphics Library), Silicon Graphic Inc. tarafından geliştirilmiş donanımın desteğini kullanarak 2D ve 3D grafikleri ekrana çizdirmek amacıyla kullanılan bir grafik uygulama geliştirme arabirimidir (API).

Tamamen ücretsiz olan OpenGL başta Windows olmak üzere Linux, Mac OS ve Solaris gibi öne çıkan işletim sistemlerinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bilgisayarların haricinde OpenGL, mobil cihazlar ve oyun konsolları içerisinde de yer sahibidir.

İlk defa 1992 yılında tasarlanan standart günümüze erişinceye dek geliştirilmiş ve nihai olarak 4.4 sürümüne ulaşmıştır. Birçok alanda kullanılan bir API olması ve yazılımların içerisinde çoğunlukla DirectX'in yanı sıra OpenGL desteğinin de verilmesi nedeniyle OpenGL grafik dünyasında artık reddedilemeyecek bir standart haline gelmiştir.

Günümüzün popüler grafik kartı üreticilerinin tümü ürettikleri grafik kartlarının içerisinde mutlaka OpenGL desteğini de sunmaktadır. Son çıkan sürümü olan 4.4 itibariyle OpenGL 700'ün üzerinde fonksiyona sahiptir.

OpenGL Nerelerde Kullanılır?

OpenGL uzun bir süre boyunca CAD, sanal gerçeklik, bilimsel ve bilgisel görselleştirme çalışmaları, uçuş simülasyonları ve elbette video oyunları içerisinde kullanılmaktadır. OpenGL'den yazılımcılar geliştirme aşamasında faydalanırken biz kullanıcılar da kullandığımız yazılımlarda faydalanıyoruz.  OpenGL'i kullanarak donanımımızın yazılımla tam ve doğrusal hareketini sağlıyor ve böylece yüksek performans elde etmeye çalışıyoruz.

Neden OpenGL Değil de DirectX Daha Çok Kullanılıyor?

OpenGL şuanda Khronos Group adında ve gelir kaygısı taşımayan teknoloji konsorsiyumu tarafından yönetiliyor. OpenGL'i yöneten kişiler gelir kaygısı gütmüyorken DirectX'in mimarı olan Microsoft gelir kaygısı güden ve kar odaklı bir şirkettir. Durum böyle olunca Microsoft DirectX'in pazarlamasında daha aktif bir rol oynuyor ve geliştiricileri daha çok teşvik edebilme şansı doğuyor. Diğer yandan DirectX ile alınan kullanıcı yorumlarının sıklığı da gelişticileri DirectX'e yönlendiren bir diğer başka neden olarak gösterilebilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al