Giriş Yap / Kayıt Ol

Regedit, Microsoft Windows işletim sistemi ayarlarının ve bu ayarlara dair girdi kayıtlarının tümünün tutulduğu ana veri tabanlarıdır biridir. Windows üzerinde veya yazılımlar üzerinde meydana getirilen değişiklikler işletim sistemi tarafından regedit adı verilen Kayıt Defteri üzerine yazılır. Böylece kullanıcıların bilgisayar ve çeşitli yazılımlar üzerinde meydana getirdiği değişiklikler bilgisayarın kapatılması veya yeniden başlatılması durumunda korunmuş olur. 

Regedit

Regedit’in kendisi Windows klasörünün içerisinde regedit.exe olarak yer alır. Bu Exe dosyayı yardımıyla veya bilgisayarınızın Başlat > Çalıştır bölümüne girip “regedit” yazıp, Enter’a basarak açabilirsiniz. Regedit üzerinde pek ala bir Windows kullanıcısı da çeşitli anahtar üzerinde değişiklikler meydana getirebilir ancak bilinçsizce meydana getirilebilecek değişiklikler bazı programlar veya Windows’un çalışmasına etki edecektir.

Regedit Ne İşe Yarar?

Regedit, Windows’a ve kullanıcılara dair birçok girdinin yer aldığı veritabanı görevini üstlenir. Yani, regedit için, yaptığımız birçok ayar değişikliğini kaydedildiği ana işleme bölümü diyebiliriz. Regedit içerisindeki ayarları yeterli bilgiye sahip olan bilgisayar kullanıcıları düzenleyebilirler ancak yapılacak değişikliklerin çeşitli hatalara neden olabilmesi ihtimalinden dolayı, değişiklik yapmadan önce Regedit’in bir yedeğini almanızı öneririz.

Regedit’i açtığınızda sol bölümde yer alan 5 farklı isimli anahtar klasörü göreceksiniz. Bu anahtar klasörülerinin her biri farklı girdileri içerisinde barındırır. Kullanıcılara hangi anahtar girdilerini nerede bulabilecekleri konusunda yol gösteren bu klasör ağacında istediğiniz yeri bulmanız için Regedit anahtarlarının açıklamalarını bilmeniz gerekir;

HKEY_CLASSES_ROOT: Bilgisayarınızdaki sürükle ve bırak işlemleri, yazılım ayarları, oluşturulan kısayolların verileri gibi kullanıcı ara birimine dair bilgilerin yer aldığı bölümdür. Bu klasörün altında ilşkilendirilen her dosya için bir alt anahtara daha yer verilir.

HKEY_CURRENT_USER: Oturum açılan kullanıcıya dair gerekli verilerin yer aldığı bölümdür. Bu anahtar sekmesinin içerisinde de yine 7 farklı alt anahtar bölümü daha bulunur.

HKEY_LOCAL_MACHINE: Birçok kullanıcının Regedit üzerinden ince ayar ve oynama yaptığı bu bölüm, bilgisayarınızdaki donanımların ve yazılımların ayarlarına ilişkin bilgileri içerir. Bu ana anahtarın da altında yine 7 farklı alt anahtar klasörü yer alır.

HKEY_USERS: Windows kullanıcısına ilişkin bazı önemli ayar ve tercih seçeneklerinin yer aldığı bölümdür.

HKEY_CURRENT_CONFIG: Bu alan hem donanım hem de yazılımlara ilişkin bazı önemli dosyaları içerisinde barındırır. Software ve System olarak iki alt anahtar klasörü bulunur.

Tüm bu yukarda bahsettiğimiz bölümlerin içerisine girip, ihtiyacınız olan girdileri düzenlemek ise tamamen bilgi ve işletim sisteminin temel yapısına hakim olmayı gerektirir. Yapacağınız işlemler Windows’u kurtarılamayacak hale getirebileceği için internette her gördüğünüz Regedit ayarını kullanmadan önce birkaç kere düşünmeniz olası veri kayıplarının yaşanmasının da önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Regedit Açılmıyor Hatası

Bilgisayarınızdan Regedit’i açamıyorsanız ve Task Manager (Görev Yöneticisi) de açılmıyorsa bunun muhtemel nedeni bilgisayarınıza zararlı bir yazılımın (virüs) giriş yapmış olmasıdır. Bilgisayarınıza zararlı bir yazılım bulaştığında veya bilgisayarınıza bir çeşit reklam virüsü giriş yaptığında genellikle Regedit ve Görev Yöneticisi aracına ulaşamazsınız. Bunun nedeni virüslerin devre dışı bırakılma ihtimalini düşünmesi ve bu nedenle amatör kullanıcılar saf dışı bırakma girişimidir. Görev yöneticisi ve hatta Regedit açılmadığı için haliyle bu yazılımları bilgisayarınızdan tam olarak kaldıramazsınız ve bu yazılımlar bilgisayarınızda varlıklarını sürdürmeye devam ederler.

Regedit’in açılmaması hatasını ortadan kaldırmak için uygulayabileceğiniz iki farklı yöntem var. Bunlardan ilki Windows’u tekrardan kurmak veya halk arasında söylediğimiz şekliyle format atmak. Bir diğeri ise aslında oldukça basit ancak sizi biraz uğraştırabilecek bir temizleme yöntemdir;

Bu tür yazılımlar bilgisayarınıza giriş yaptıklarında Regedit içerisinde HKEY_CURRENT_USER ve HKEY_LOCAL_ MACHINE anahtarlarının; 

  • SOFTWARE Policies Microsoft Windows NT SystemRestore
  • Software Policies Microsoft Internet Explorer Restrictions
  • Software Microsoft Windows CurrentVersion Policies System

anahtarları içerisinde DisableSR - DisableTaskMgr - DisallowRun - DisableRegistryTools ve NoControlPanel adında girdilerini oluşturup, veri değerini 1 olarak atarlar. Bu işlemi gerçekleştirdikleri anda bir Windows kullanıcısı olarak sizin Görev Yöneticisi veya Regedit’i açmanızı engellemiş olurlar.

Eğer sadece Görev Yöneticisi açılmıyorsa Regedit’den bu kayıtları 0 olacak şekilde düzenleyebilirsiniz ancak Regedit açılmıyorsa Regedit’i uzaktan düzenlemeye yardımcı olacak bir Regedit düzenleyicisi araç kullanmanız gerekecektir. Regedit’i düzenleyebilecek bir araç yardımıyla bu girdileri tekrardan 0 haline getirip, Regedit’in açılmasını sağlayabilirsiniz. Tabii, Regedit’i açtığınız gibi zararlı yazılımların kendini tekrarlamaması için kullanacağınız antispyware yazılımlarla virüsleri temizlemeniz gerekir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.