Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Shared Hosting (Paylaşımlı Hosting), tek bir fiziksel internet sunucusunun kaynaklarının birçok müşteriye limitler halinde bölünerek hosting (barındırma servisi) şeklinde sağlanmasıdır. Shared yani Paylaşımlı Hosting adı verilen bu barındırma türünde tüm hosting sahibi müşteriler aynı sunucu üzerinde farklı müşteri limitleriyle yer alıp, sunucuya ait aynı kaynağını tüketirler

Her kullanıcı ödediği faturaya veya sahip olduğu pakete göre web alanı, aylık web trafiği, e-mail hesabı, FTP hesabı ve veritabanı limiti gibi limitlendirmelere tabii tutulur. Bu sayede kullanıcıların makine üzerindeki kullanım hakkı eşit olarak paylaştırılmış olunur.

Shared Hosting

Paylaşımlı Hosting’de kullanıcıların limitleri haricinde sunucunun tüm fiziksel kaynakları ortak olarak kullanılır. Sunucunun sahip olduğu RAM ve CPU tüm kullanıcılar tarafından ortak kullanıldığı gibi sunucuda tek bir Apache server ve tek bir MySQL ile Mail sunucusu bulunmaktadır. 

Paylaşımlı hosting’lerin tercih edilmesinin başlıca nedeni bir internet sitesini barındırmak için tercih edilebilecek en hesaplı barındırma tipi olmasından kaynaklanıyor. Sunucu kiralayıp, sunucu ve altyapı giderlerini karşılamak, sunucunun yazılımsal bakımıyla uğraşmak yerine Shared Hosting sahibi kullanıcılar hem daha uğraşsız hem de daha ekonomik yoldan internet sitelerini barındırabilir, kendi ihtiyaçları kadar faturalandırılabilirler.

Shared Hosting’lerin Avantajları

  • Tam olarak ihtiyacınızı sunan paketleri satın alabilirsiniz. Böylece kullanmayacağınız ekstra özellikler yüzünden her ay astarını aşan faturalar ödemek zorunda kalmazsınız. Paylaşımlı Hosting paketler fazlasıyla ekonomiktir.
  • Sistemin yazılımsal veya teknik hiçbir sorunuyla uğraşmak zorunda kalmaz, sunucunun bakım işlemleri ve yazılım lisansı ücretleriyle baş etmek zorunda kalmazsınız.
  • cPanel gibi bir Hosting kontrol mekanizmasına sahip olursunuz. Bu panel üzerinden sunucu yönetimi konusunda bilgi sahibi olmanıza gerek kalmadan, görsel bir arayüz üzerinden hosting’inizi kontrol edebilirsiniz.
  • Şayet firmanız yedekleme servisi sunuyorsa, sürekli olarak belli zaman dilimlerinde yedekleriniz alır. Bu sayede verilerinizin güvenliği açısından şüphe duymanıza gerek kalmaz.

Shared Hosting’lerin Dezavantajları

  • Kullanabileceğiniz özellikler limitlidir. Sadece barındırma servisinden faydalanabilirsiniz. Sunucu üzerinde ihtiyacınıza göre optimizasyon işlemleri gerçekleştiremezsiniz.
  • Aynı sunucu üzerindeki bir diğer internet sitesinin gerçekleştirdiği spam çalışmalarından, siz de etkilenir ve performans düşüşü yaşarsınız.
  • Sunucudaki farklı bir internet sitesinin saldırı almasından veya aşırı kaynak tüketmesinden performans kaybı yaşarsınız.
  • Script’lerinizin çalışması için ekstradan bir modüle ihtiyacınız varsa, yada yazılım sürümleriniz uyuşmuyorsa sunucu üzerinde bu modülün yüklenmesini sağlayamazsınız. Zira barındırma şirketleri en optimum paketler halinde bu servisleri hazırlar.

Shared Hosting’in tam olarak ihtiyaçlarınızı karşıladığını düşünmüyor musunuz? O zaman farklı bir barındırma alternatifi olan VPS ve VDS gibi küçük sunucu çözümlerine de göz atabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.