reklamsmm panel

WAMP Nedir? WAMP Server Kurulumu ve WAMP Server Kullanımı

WAMP Nedir? WAMP Server Kurulumu ve WAMP Server Kullanımı

WAMP (Windows / Apache / MySQL / PHP ve Python), Windows işletim sistemi platformu üzerinde çalışma yeteneğine sahip olan sunucu ve bilgisayarlarda kullanarak web sunucusu inşa etmeye yardımcı olan bir takım web uygulamaları bütünüdür.

WAMP bir bilgisayar veya sunucu üzerinde çalıştırılması halinde web sunucusuna şu dört temel özelliği sağlar;

 • İşletim sistemi (Windows platformu)
 • Web sunucusu (Apache)
 • Veritabanı (MySQL)
 • Script Dili (PHP ve Python)

Tüm bu özellikler sayesinde bir web sunucusu çalışması ve yayın yapabilmesi için ihtiyacı olan tüm asgari özelliklere sahip olur ve bu asgari özellikleri kullanarak bir web sunucusu olarak yayın yayın yapabilir. Yukarıdaki sunucu, yani WAMP açısından bir örnekleme yapmamız gerekirse; Windows bu web sunucusunun işletim sistemi ve ana platformu olarak rol alacaktır. Apache, web sunucusu olarak görev görürken MySQL veritabanı yöneticisi olacak PHP ve Python veya PERL de kullanılabilecek dinamik script dili özelliklerini kazandıracak. 

WAMP tarzındaki web sunucuları için her zaman aynı paketler bütününden bahsedebilmek mümkün değildir. Kullanılabilecek paketlerin değiştirilmesi tamamen geliştiricinin elinde ve kendi insiyatifindedir. Yaygın olarak bu elemanların bir arada geliştiriciler tarafından tercih edilmesi nedeniyle WAMP adını verdiğimiz sunucu biçimi ortaya çıkmış ve özellikle PHP ile site yada uygulamalarını geliştiren kullanıcılar tarafından kabul görmüştür.

WAMP Server Kurulumu

WAMP Server’a bir geliştirici veya programlama dilini öğrenmeye yeni başlayan kişiler hem bir geliştirme ortamı hem de test ortamı olarak ihtiyaç duyabilirler. Özellikle Webmasterlar için WAMP Server’ı Localhost formunda kurmak ve kullanmak oldukça faydalı bir tekniktir. WAMP Server’ı birçok amaç için kullanabilirsiniz örneğin;

 • Yaptığınız veya yapacağınız PHP yazılımları, siteleri veya web uygulamalarını test etmek
 • Kendi web siteniz üzerindeki riskli işlemlerin simülasyonunu uygulamak
 • Web siteniz üzerindeki değişiklikleri ve geliştirmeleri test etmek
 • Yeni programlama dili öğrenirken yaptıklarınızın nasıl çıktı vereceğini görmek.

gibi daha birçok örnekten bahsedebiliriz. Bilgisayarınıza bir WAMP server kurduğunuzda resmen bilgisayarınızın içerisinde eksiksiz çalışan ancak sadece sizin tarafınızdan ulaşılan bir web sunucusuna sahip olacaksınız. Elbette ufak değişiklikler sayesinde dilerseniz bu sunucuyu tüm internet dünyasına da açabilmeniz mümkündür.

WAMP Server’ı kurmak için;

 • Öncelikle buradaki linke tıklayarak WAMP Server programını bilgisayarınıza indirin. İndirme işlemine başlamadan önce WAMP Server’ı bilgisayarınızla doğru bit uyumluluğunda indirdiğinizden emin olun.
 • İndirdiğiniz dosyayı çift tıklayarak basit birkaç ileri adımını tekrarlayarak kurulumu tamamlayın. Kurulum oldukça basittir ve kurulum sırasında değiştirmeniz veya üzerinde oynama yapmanız gereken ayarlar yoktur. Standart kurulum fazlasıyla işimizi görecektir.
 • Kurulumun son aşamasında kullandığınız Windows sürümüne göre sizden WAMP Server için gerekli izinleri vermenizi isteyen bir pencere çıkabilir. Bu pencereyi onaylayarak WAMP Server’ın sorunsuz çalışabilmesi için gerekli izinlerin ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Şimdi bir alt başlığımızı inceleyerek WAMP’ı nasıl kullanacağınıza dair temel bilgileri inceleyebilirsiniz.

WAMP Server Kullanımı

WAMP Server’ı kurduktan sonra her ihtimale karşın bilgisayarınızı bir kere yeniden başlatmanız oldukça faydalı olacaktır. Artık bilgisayarımızın içerisinde normal bir hosting veya web sunucusunun işlevlerine sahip bir web sunucusu bulunuyor.

 • WAMP’ı çalıştırdıktan sonra üzerine sağ tıklayıp, alt kısımda çıkan ikonun soluna tıklayarak www klasörüne gidebilirsiniz. Bu dizin kök dizindir yani sunucu üzerinde çalıştırmak istediğiniz dosyaların tümünü buraya atmanız gerekir.
 • Eğer bu klasörü Windows gezgini içerisinden görüntülemek istiyorsanız bilgisayarınızın Windows kurulu disk bölümüne (Genelde C: olarak adlandırılır) giriş yaparak, Wamp’ın www klasörüne erişebilirsiniz.
 • www klasörünün içerisinde yer verdiğiniz dosyaların tümüne erişmek için http://localhost/dosyaadi veya http://localhost/dizinadi/dosyadi.uzantisi şeklindeki adres varyasyonlarını internet tarayıcınızdan kullanabilirsiniz.
 • Hangi internet tarayıcısını kullandığınızın hiçbir önemi yoktur, tüm internet tarayıcıları makinanız üzerinde yüklü olan WAMP Server’ı görecektir.
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al