Giriş Yap / Kayıt Ol

PHPStorm, IntelliJ IDEA platformu üstüne temellendirilen PHP geliştiricileri için tasarlanmış bir (IDE) tümleşik geliştirme ortamıdır. PHP geliştiricileri PHPStorm’u kullanarak PHP’nin tüm sürümlerinde ve yaygın olarak kullanılan 5.3, 5.4, 5.5, 5.6, 7.0 ve 7.1 sürümlerinde kodlarını yazabilirler. PHPStorm, HTML5 yapısı dahil olmak üzere, CSS, JavaScript ve XML desteğine sahiptir. Özelleştirilebilir eklenti desteği sayesinde bunların dışında harici programlama dillerini PHPStorm’a kazandırabilmeniz mümkündür.

Çapraz platformlu bir IDE olan PHPStorm’u Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. PHPStorm’u çalıştırmak için sisteminizin en az 1 GB (önerilen 2 GB RAM belleği) ve minimum 1024x768 ekran çözünürlüğüne sahip olması gerekir. PHPStorm’un kullandığı JRE 1.8 tüm sistemlerde ve dağıtımlarda yerleşik olarak yer aldığı için PHPStorm’u kullanmak için bilgisayarınıza ayrıca Java yüklemenize gerek yoktur.

PHPStorm

PHPStorm Kurulumu

PHPStorm kullancılarını temel ve basit bir kurulum işlemi bekliyor. Ücretli bir yazılım olması nedeniyle PHPStorm’u kullanabilmek için öncelikle yazılımın üreticisi olan JetBrains internet sitesini ziyaret etmeniz lazım. Bu sayfa üzerindeki “Download Now” butonuna tıkladığınızda 30 gün boyunca deneme lisansına sahip olabileceğiniz PHPStorm’un kurulum dosyası indirme bölümüne ulaşacaksınızdır.

İndirme menüsü sisteminizi otomatik olarak tanıyacaktır. Yine de PHPStorm’u doğru platforma için indirdiğinizden emin olmayı unutmayın. PHPStorm’u indirmeyi tamamladıktan sonra kurulum aşamasına geçebiliriz;

 • İndirdiğiniz PHPStorm kurulumu paketini açın. Karşınıza güvenlik uyarısı gelirse onaylayın ve dosyanın çalıştırılmasını sağlayın.
 • Kuruluma hoş geldiniz bölümünde doğrudan “Next” ile bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • PHPStorm’un hani alana kurulması istediğimizi soran bir ekranla karşılaşacağız. Bu ayarı standart bırakabilirsiniz ancak sisteminizde localhost olarak kullandığınız bir sunucunuz yüklüyse PHPStorm localhost’unuzun ana dizinine yüklemeyi tercih edebilirsiniz. PHPStorm’un localhost bölümünde yüklü olması üzerinde çalıştığınız projelere internet tarayıcınızdan kolay ve sorunsuzca erişmenize yardımcı olabilir.
 • PHPStorm bu adımda bize varsayılan ayarlar üzerinde değişiklik yapmayı düşünüp düşünmediğimizi soracak. Bilgisayarınızdaki .php, .phtml, .js, .css ve .html uzantılı dosyaların varsayılan olarak PHPStorm ile açılmasını istiyorsanız işaretleme yapabilirsiniz. Eğer PHPStorm’u bu dosya uzantıları için varsayılan tanımlamak istemiyorsanız “Next” ile bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • PHPStorm için kurulum adı isteyen bu penceredeki JetBrains’i varsayılan olarak bırakarak “Install” butonuna tıklayabiliriz.

Kurulum işlemi süresince PHPStorm gerekli dosyaları ilgili dizinlere taşıyacak ve kurulum sonlandığında “Run PHPStorm” ekranı karşınıza gelecektir. “Finish” butonuyla PHPStorm’da deneme sürüşünüzü atmaya başlayabilirsiniz.

PHPStorm’u kullanmaya başladığınızda PHPStorm sizden bir üyelik hesabı isteyecektir. Üyelik hesabınızı oluşturarak 1 ay sürecek ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz. 1 aydan sonra ücretli bir plan satın alarak veya öğrenciyseniz PHPStorm Student hesabınızı kullanarak devam edebilirsiniz.

Eğe localhost üzerinden çalışıyorsanız ve PHPStorm’u kullanmadan önce konfigürasyon ayarlarını tanımalamak istiyorsanız;

PHPStorm için XAMPP Konfigürasyonu veya PHPStorm için MAMP Konfigürasyonu rehberlerindeki basit adımları takip edebilirsiniz.

PHPStorm Student

PHPStorm Student, herhangi bir öğretim kurumunda öğrenim görmekte olan öğrenciler (veya eğitmenler için) hiçbir ücret ödemeden PHPStorm için 1 yıllık lisans sahibi olabilecekleri bir üyelik planıdır. PHPStorm’un 1 yıllık lisansı sona erdiğinde eğer öğrenciliğiniz devam ediyorsa aynı işlemi uygulayarak tekrar 1 yıllık ücretsiz lisans alabilirsiniz. Öğrenciliğiniz süresince PHPStorm’u ücretsiz olarak kullanma şansınıza sahip olacağınızı unutmayın.

PHPStorm Student hesabını kullanabilmek için;

 • Üniversite veya benzeri bir eğitim kurunda eğitim görüyor olmanız
 • @universite.edu.tr mail adresine ve posta kutusuna sahip olmanız
 • Mail adresiniz yoksa veya erişemiyorsanız öğrenci kimliğinizin fotoğrafına

Sahip olmanız gerekiyor.

Ülkemizdeki hemen tüm üniversiteler artık öğrenciler için kayıtla birlikte ücretsiz kullanabilecekleri bir öğrenci maili oluşturuyor. Eğer mail bilgilerinize dair detayları bilmiyorsanız eğitim kurumunuzun öğrenci işleri departmanından yardım alabilirsiniz. Ya da dilerseniz öğrenci kimliğinizi kullanarak PHPStorm Student hesabınızı onaylayabilirsiniz.

Öğrenci mailiniz veya öğrenci kimliğinizin fotoğrafları varsa;

 • JetBrains Student sayfasına erişin.
 • Hemen alt kısımda yer alan “Apply Not” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza gelen formu doldurun. Mail adresinizle lisans almak istiyorsanız “University Email Address" seçeneğini kullanın. Kimliğinizin fotoğrafını kullanmak için ise “Offical Document” seçeneğine tıklayarak devam edebilirsiniz.
 • İlgili formu doğru şekilde doldurduktan sonra “Apply for free products” butonuna tıklayın.

Mail ile PHPStorm Student hesabı almak istiyorsanız mail adresinize gelen linki kontrol edin. Mailinize gelen linke tıklayıp PHPStorm üyelik bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra 1 yıllık ücretsiz lisans hesabınıza tanımlanacaktır. Kimlik kartınızla başvuru yaptıysanız, kimlik kartınızın JetBrains tarafından incelenmesi ve ardından tarafınıza mail ile dönüş yapılmasını beklemeniz gerekecektir. Gelen onay mesajından sonra doğrulama linkiyle birlikte ücretsiz lisansını alabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.