Giriş Yap / Kayıt Ol

Vim, Bram Moolenar tarafından geliştirilen ve yazılım dünyasında popüler olarak kullanılan açık kaynaklı bir metin editörüdür. Vim, aslında Amiga için 1988 yılında geliştirilmiştir ancak günümüzde Vim’in neredeyse tüm işletim sistemlerine uygun bir sürümünü bulabilirsiniz. Vim en çok Linux ortamı kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir.

1970 Yılların sonunda Sun Microsystem’in kurucularından biri olan Bill Joy, Unix için “Vi” adında bir metin editörü geliştirmiştir. Vim metin editörü esasen bu metin editörünün bir klonu olarak tasarlanmıştır. Tıpkı Vi gibi Unix, BSD ve Linux dağıtımları Vim’in birincil çıkış noktası olmuştur. Bir metin editörü olarak Commodore Amiga için tasarlanan metin editörü geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından kabul görmeyi başarınca hemen her işletim sistemine uygun bir sürümü geliştirilmiştir. Şu an Vim metin editörünü MacOS, Windows ve neredeyse tüm Linux dağıtımlarında kullanabilirsiniz.

Vim

İlham kaynağı Vi’de olduğu gibi Vim de karakteristik bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Kullanıcılar komut satırı yardımıyla kodlamalarını yapar ve komutlar aracılığıyla metin editörünün nimetlerinden faydalanırlar. Vim’de kullanacağınız doğru komutları öğrendikten sonra verimli biçimde kodlama yapabilirsiniz.

Vim birçok metin editörü ve IDE’de olduğu gibi geniş kişiselleştirilebilirlik özelliklerine sahiptir. Kullanıcılar kendi özel makrolarını oluşturabilir, tuş haritalarını düzenleyebilir ve düzenleme işlerini otomatikleştirebilirler. Vim; C, Python ve HTML gibi daha birçok dil için Syntax Highlightning desteğine sahiptir. 2006 yılında Linux Journal tarafından yapılan bir araştırmaya göre Vim, Linux ortamında en çok tercih edilen metin editörü olmayı başarmıştır. 2016 yılında Stack Overflow’un geliştiricilere yaptığı bir anket sonucuna göre ise Notepad, Visual Studio ve Sublime Text’den sonra Vim en popüler 4. metin editörü olarak kayıtlara geçmeyi başarmıştır.

Vim Nasıl Kullanılır?

Vim’i öğrenmek isteyen kullanıcılara anlatılan kült bir şaka vardır; “Bir keresinde Vim’i kullanmaya çalıştım fakat kapatmayı başaramadığım için nasıl kullanılacağını öğrenmek zorunda kaldım.” bu şakadan yola çıkarsak Vim’i kullanmanın sandığınız kadar kolay olmayacağını anlamış olmalısınız.

Vim’i diğer metin editörlerinden ayırt eden en önemli özelliği komutlar ve tuş haritaları yardımıyla kullanılıyor olmasıdır. Visual Studio, Sublime Text ve benzeri metin editörlerinden sonra Vim’in arayüzü ve kullanım tarzını kavramak gerçekten zorlayıcı bir sürece dönüşebilir.

Vim’i kullanmayı öğrenmek için işe temelden başlamalı ve Vim’in komutlarını öğrenmeyi denemelisiniz. Daha sonra kullanıcı arayüzü ve işlevsel özelliklerine geçiş yapabilirsiniz. Vim’i öğrenmek için birçok yöntem deneyebilirsiniz ancak bu yöntemlerin en sancısız olanı oyun oynarak Vim’i kullanmayı öğrenmek olacaktır. Vim’i kullanmayı gözünde fazla büyüten geliştiriciler için OpenVim ve Vim Adventures kaynakları iyi bir başlangıç olacaktır. Bu kaynakların biri size canlı bir kurs deneyimi yaşatırken diğer oyunlaştırma yöntemiyle Vim’i kullanmayı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Bunların dışında ve daha ciddi bir eğitim düşünüyorsanız, Linux’un resmi sayfasında yer alan Vim Başlangıç Eğitimi sayfasını ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz. İngilizce kitaplardan faydalanabilecek kadar yabancı dil bilginiz varsa Vim’in kendi sayfasında Vim’i öğrenmek için kaynaklar sunulan bir yardımcı içeriği de yer alıyor.

Vim Download

Vim’in resmi internet sitesinde şu an Windows, UNIX, Linux, MacOS, Amiga ve diğer sistemler için bir kurulum sayfası yer alıyor. Sayfanın kullanıcı arayüzü nedeniyle birçok kullanıcı indirme linklerini gözden kaçırabiliyor. Sizin için bir kestirme olmasını istediğimizden hemen aşağıya Vim Download seçeneklerini ekledik.

Vim Windows Download (En üstteki  gvim—.exe isimli dosyayı indirebilirsiniz)

Vim macOS Download (Proje dosyası içinden güncel sürümü indirebilirsiniz)

UNIX, Linux ve diğer işletim sistemi sürümlerine ait Vim’i buradaki indirme sayfası üzerinden indirebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.