Giriş Yap / Kayıt Ol

Mail Server (Mail Sunucusu), kullanıcılar için tüm elektronik postaları bir üzerinde tutan uzaktaki veya merkezi sunucudur. Mail Server’ı tıpkı fiziksel bir postaneye benzetebiliriz. Bu sanal postanenin içinde de aynı şekilde kişilerin postaları son durağına varana dek saklanmaktadır. Mail Server bunun dışında, kullanıcıların kullandıkları e-posta yazılımıyla da irtibata geçerek bir veritabanı aracılığıyla kullanıcıların kolayca kendi postalarına erişebilmesine yardımcı olmaktadır.

Mail Server

Mail Server veya Türkçesiyle Mail sunucuları, iki farklı kategori altında incelenir. Bunlar; gönderi sunucuları ve alıcı sunucularıdır. Gönderi sunucuları olarak en çok bilinen e-mail sunucusu SMTP veya Simple Mail Transfer Protocol olarak bilinen sunuculardır. 

Alıcı sunucu olarak ise POP3 veya Post Office Protocol 3 yada IMAP yani İnternet Message Access Protocol sunucuları kullanılmaktadır. IMAP veya POP3 sunucu protokolleri mesajlara dair bir kopyayı her zaman sunucu üzerinde de saklayabilme özelliğine sahiptir.

SMTP Sunucu

SMTP veya Simple Mail Transfer Protocol, 25 numaralı port çıkışını kullanarak elektronik postalar göndermeye yardımcı olan internet standardıdır. Bu sunucu yardımıyla elektronik postalar tıpkı normal mektuplar gibi benzer bir aşamayı takip ederek hedef adresine ulaştırılırlar;

 • Mesajınızı hazırlayıp e-postayı göndermek istediğiniz e-posta programınız SMTP sunucusuna bağlanır.
 • SMTP sunucusu, mail istemci yazılımınızla irtibata geçerek sizin e-posta adresinizi, mailin ulaştırılacağı adresi, mailin mesajını ve ek dosyalarını alır.
 • Bu bilgileri işledikten sonra SMTP sunucusu eğer mail adresi aynı alan adına sahipse hemen (Gmail’den Gmail’e gibi) farklı bir alan adına sahipse de POP3 veya IMAP sunucusu yardımıyla postayı  karşıya göndermeye başlar.
 • Karşıdaki kullanıcının SMTP sunucusuyla ve DNS’i ile kurulan irtibat sonrasında DNS verisi IP adresine dönüştürülür 
 • Son aşamada da karşı sunucuya tekrardan irtibata geçilip elektronik postanın hedef adrese iletilmesi sağlanır.

İşin en ilginç tarafıysa tüm bu işlemlerin neredeyse bir göz açma kapama süresi kadar zamanda gerçekleşir. 

Mail Server Kurulumu

Bir hosting veya barındırma servisi satın aldığınızda mail sunucusu size hazır vaziyette sunulur. Lakin, bir sunucu satın aldıysanız ve işletim sistemi size kurulmadan teslim edildiyse ve sistem olarak cPanel benzeri bir otomasyon yer almıyorsa, o halde işe manuel el atmanız gerekir.

Mail Server kurulumu yapmak için öncelikle sunucunuzda bir işletim sisteminin bulunması gerekiyor. Bu işletim sisteminin bir Linux tabanlı işletim sistemi olduğunu düşünecek olursak, gerekli sunucu yönetimi bilgisine sahipseniz mail sunucunuzu yapılandırmaya başlayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz yardımcı araç paketleri şu şekilde olacaktır;

 • Postfix: Mail göndermek ve almak için kullanılır.
 • Dovecot: IMAP için kullanılır.
 • SpamAssassin: E-posta kutusundan spam mailleri uzak tutmak için kullanılır.
 • CalmAV: Virüsleri mail sunucusundan uzak tutmak için kullanılır.
 • Roundcube: Maillere Web sürümünden ulaşmaya yardımcı olur.
 • Sieve: Mail filtresi ve kurallar oluşturur.
 • PostgreSQL: Roundcube’un veritabanı bağlantı için.
 • Nginx ve PHP-FPM: Roundcube’u Web üzerinden servis etmek için kullanılacak.

Elbette tüm bunların entegrasyonunu sağlamak oldukça uzun bir işlem olacağı gibi güvenliğini sağlama açısından da detaylı bir işlem olacaktır. Örneğin kullandığınız işletim sisteminin tabanı Linux olsa dahi kullandığınız dağıtım için farklı kurulum yönergelerini takip etmeniz gerekecektir. Eğer kendi başınıza sunucuyu yapılandıracak kadarlık sunucu deneyiminiz yoksa, servis sağlayıcınızla irtibat kurarak size yardım etmelerini talep edebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.