reklamsmm panel

Nginx Nedir? Nginx Kurulumu ve Nginx İndir

Nginx Nedir? Nginx Kurulumu ve Nginx İndir

Nginx, ilk defa 2004 yılında Igor Sysoey tarafından halka açık olarak yayınlanan açık kaynak kodlu web ve ters proxy sunucusu yazılımıdır. HTTP, IMAP, POP3 ve SMTP gibi protokolleri destekleyen açık kaynak kodlu olarak dağıtılan yazılım, en çok kullanıcılara vaat ettiği yüksek performans ve minimum kaynak harcama özelliğiyle öne çıkmaktadır. Apache Web Server için önemli alternatiflerden biri olan Ngnix için sayısız üçüncü parti yazılım ve eklentiler mevcut. 2014 Yılında açıklanan analiz sonuçlarına göreyse aralarında Hulu, Netflix, Pinterest, Zappos ve Zynga'nın yer aldığı toplamda 22 milyon yayıncının tercihi olmayı başarmıştır.

Nginx İndir

Nginx'i indirmek için tercih edebileceğiniz ilk adres elbette bu organizasyonun orijinal adresi olan nginx.org internet sitesidir. Buraya tıklayarak da doğrudan Nginx'in indirme sayfasına geçiş yapabilirsiniz. İndirme sayfası içerisinden istediğiniz İşletim sistemi ve Nginx sürümünü seçmeniz indirme işleminin başlaması için yeterlidir.

Nginx Kurulumu

Nginx'in kurulum işlemi için Linux, FreeBSD ve Windows için farklı farklı yolları izlemeniz gerekmektedir.

Linux için Nginx Kurulumu Nasıl Yapılır?

Linux dağıtımları içerisinde Nginx'in kurulumunu gerçekleştirmenizin iki farklı yolu var. Bunlardan ilki hazır “deb” uzantılı paketleri indirerek kurulum işlemini gerçekleştirmektir. Bu şekilde kurulum işlemini arayüz yardımıyla tamamlayabilirsiniz. Deb paketi yoluyla kurulum işlemini gerçekleştirmek için yukarıdaki Nginx İndir başlığına geri dönüp, indirme linki içerisinde paket halinde Nginx'in indirme işlemini gerçekleştirin. Ardından arayüz yardımıyla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Şayet, paketlerle değil Terminal ekranı yardımıyla Nginx'i kurmak istiyorsanız;

Cent OS için; (Ayrıca bknz;http://nginx.org/en/linux_packages.html)

yum install nginx

Ubuntu ve Debian için;

apt-get update

apt-get install nginx

komutlarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Windows için Nginx Kurulumu Nasıl Yapılır?

Windows'da Nginx'i kurmak için buraya tıklayarak Mainline sürümünü (1.9.7) indirin. Daha sonra indirdiğiniz paketi arşiv içerisinden C: dizinine çıkartın ve nginx'i çalıştırın. Sunucu üzerinde işlem yapmak için şu komutları takip edebilirsiniz;

cd c:

unzip nginx-1.9.7.zip

cd nginx-1.9.7

start nginx

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al