Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Tethering, internet bağlantısına sahip akıllı cihazınız, tabletiniz veya bir başka mobil cihazınızı, modem işleviyle kullanarak internet bağlantısını diğer cihazlara paylaşıma açmaktır. Tethering, internet bağlantısına sahip cihazlarınız olduğunda nerede olursanız olun daima internete bağlanabileceğiniz pratik bir yöntemdir. Tethering’i bir USB kablosu yardımıyla kullanabileceğiniz gibi, Bluetooth veya Wi-Fi gibi kablosuz teknolojilerle birlikte de kullanabilirsiniz.

Tethering genellikle dahili internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar veya cihazınıza, interneti olan cihazınızdan bağlantı paylaştırmak için kullanışlı bir yöntemdir. Varsayalım ki, bir seyahate çıktınız ve dizüstü bilgisayarınız da yanınızda. Mail’lerinize bakmak ya da internette dolaşmak için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyorsunuz. Ancak etrafınızda bağlanabileceğiniz bir Wi-Fi noktası veya kablolu bağlantı istasyonu yok. Tethering yardımıyla bir USB üzerinden ve hatta usb kablosuna bile ihtiyaç duymadan mobil cihazınızdaki internet paketinizi, dizüstü bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Zaten sürekli hali hazırda bir internet paketiniz varsa bu sayede internet paketinizden mobil cihazınız vasıtasıyla bilgisayarınızdan da faydalanabilirsiniz.

Tethering

Bu basit örneği hemen tüm cihazlarınız için düşünebilirsiniz. Bir farklı senaryoda, dizüstü bilgisayarınız yerine hat girişi olmayan tablet bilgisayarını düşünebilirisiniz. Wi-Fi Tethering bağlantısı ile aynı şekilde mobil cihazınızdaki veri paketinizi bu cihazınızla paylaşarak internete bağlanabilirsiniz. Tethering üzerinden yapacağınız bağlantılarda internet kullanımınız daha güvenli olacaktır. Çünkü Tethering ile bağlantınız önce mobil cihazınıza ardından GSM operatörünüz yardımıyla hedefine ulaşır. Özellikle herkesin katılabildiği ve umuma açık Wi-Fi Hotspot noktalarıyla kıyaslarsak, Tethering daha güvenli bir bağlantı alternatifidir.

USB Tethering Kullanımı

Bir mobil cihazınızdaki Tethering bağlantısını kullanarak masaüstü veya dizüstü bilgisayara, tablet bilgisayara veya internet erişimi olmayan diğer cihazlarınıza internet bağlantınızı paylaştırabilirsiniz. USB Tethering kullanımı ile sadece USB girişi olan aygıtlara internet bağlantısı aktarabilirsiniz. USB üzerinden Tethering bağlantısını kullanmak, Wi-Fi veya Bluetooth seçeneklerine oranla birçok açıdan daha avantajlı olabilir.

Tethering bağlantıları mobil cihazınızın pilinin hızla tükenmesine neden olur. Oysa cihazınızı USB Tethering bağlantısı için bir bilgisayarınıza bağlandığınızda cihazınızdan bilgisayarınıza internet aktarırken aynı zamanda şarj olmasını da sağlayabilirsiniz. USB Tethering kullanımının bir başka avantajı da bağlantı hızı konusunda karşımıza çıkıyor. Normal şartlarda 3G veya 4G bağlantıları her zaman bir ADSL’in sunduğu hızı sunamayabilir. Bir de Tethering’i Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden yaptığınızı düşünürsek, sizi oldukça yavaş bir internet bağlantısı bekliyor demektir. Oysa USB Tethering ile daha hızlı internet bağlantısına sahip olabilirsiniz.

Tethering

USB Tethering kullanımına ilişkin avantajlarınızın olduğu gibi bazı dezavantajlarınız da olabilir. USB Tethering bağlantısını kullanırken mobil cihazınıza gelen çağrıları yanıtlamanız, bilgisayarınızdaki internet bağlantısının kesilmesine neden olur. Mobil cihazınızı bir sesli veya görüntülü çağrı için kullanırken aynı zamanda USB Tethering için kullanamazsınız.

Tethering sadece cihazlarınız arasındaki internet paylaşımı gibi görünüyor olabilir fakat bazı durumlarda bundan çok daha fazlasıdır. Eğer kullandığınız GSM operatörünüz Tethering’e ilişkin farklı politikalara sahipse bunlara göz atmanız ve ücretlendirmelerden haberdar olmanız gerekir. Kimi GSM operatörleri, Tethering bağlantısını sıradan veri kullanımı olarak nitelendirmez ve sizden doğrudan kontör veya kredi kesintisi yapabilirler. USB Tethering’i uzun vadeli bir çözüm olarak kullanmak istiyorsanız, önceden GSM operatörünüzün ilgili sayfalarına fiyatlandırmalar için göz atmanız gerekir. Aradığınız bilgileri internet sayfasında bulamamanız halinde müşteri temsilcinize başvurmanız gerekebilir.

USB Tethering Nasıl Açılır?

Mobil cihazlarınızı kullanarak UBS Tethering yöntemiyle USB kablo ile internet paylaşımı yapabilirsiniz. USB Tethering’i açmak için her cihazda takip etmeniz gereken adımlar farklıdır ancak bu adımlar çoğu zaman birbirine benzer. Bu içerik altında biz iOS işletim sitemini kullanan iPhone, iPod Touch veya iPad cihazlar ve Android akıllı cihaz ve tabletlerinizde USB üzerinden nasıl internet paylaşımı yapabileceğinize değineceğiz.

Tethering

Android USB Tethering nasıl açılır?

Öncelikle bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktalarının sorunsuz ve çalıştığından emin olun. Mobil cihazınızın bilgisayarınız tarafından tanınması için gerekli sürücülerin yüklenmesi gerekebilir. Eğer tüm adımları takip etmenize rağmen internet bağlantınız aktif olmuyorsa, cihazınıza ilişkin Driver dosyalarını bulup yüklemeniz gerekeceğini unutmayın.

Eski menüye sahip Android cihazlarda USB Tethering’i açmak için:

  1. Cihazınızın menüsünden “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
  2. Ayarlar içerisinde “PC’ye bağlan” seçeneğini tıklayın.
  3. Açılan ekranda "İnternet geçişi" seçeneğini seçerek telefondaki internetinizi bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Yeni menüye sahip Android cihazlarda USB Tethering için:

  1. Cihazınızın menüsünden “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
  2. “Kablosuz ve ağlar” menüsünün altından “Diğer” bölümüne geçin.
  3. “Tethering ve taşınabilir hotspot” menüsüne girin.
  4. “USB Bağlantısı” seçeneğini aktif hale getirin.

iOS işletim sistemini kullanan iPhone ve iPad için USB Tethering nasıl açılır?

iOS işletim sistemini kullanan iPhone ve iPad gibi cihazlardan USB tethering bağlantısı kurabilmeniz için, bilgisayarınızda iTunes’un güncel bir sürümünün yüklü olması gerekir. iTunes yardımıyla cihazınıza ilişkin ilgili sürücü yazılımları bilgisayarınıza yüklenir. Bu sayede bilgisayarınız cihazlarınızı kolaylıkla tanıyabilir. iTunes’u bilgisayarınıza yükledikten sonra:

  1. Ana ekran üzerinden “Ayarlar” menüsüne girin.
  2. “Kişisel Erişim Noktası” menüsüne girip, “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğini aktif edin.
  3. Mobil cihazınızı kablolarla bilgisayarınıza bağlayın ve internet seçeneğiniz olarak iPhone veya iPad internet bağlantınızı seçin.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.