wmaraci reklam

Programlama Dili Nedir? Programlama Dili Öğrenme ve En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Programlama Dili Nedir? Programlama Dili Öğrenme ve En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Programlama dili, belli bir standart formunda komutlar ve yazılımlar geliştirme imkanı sunan bilgisayar dilidir. Programlama dilleri sayesinde bir bilgisayarın hangi durumda ne çeşit çıktı verebileceği kontrol edilebilir. Kısacası programlama dilleri sayesinde bilgisayarlar ve insanlar verimli bir iletişim sağlayabilirler.

Programlama dilleri bilgisayarların temel çekirdeklerindendir. Kullandığımız işletim sistemleri ve bilgisayarın tüm donanımları yazılımların yardımıyla çalışıp istediğimiz işlemleri gerçekleştirirler. Bir program oluşturmak istiyorsak önce makinelerle anlaşabilmeli ve ona hangi durumda neleri yapması gerektiğini söylemeliyiz. Programlama dilleri ve algoritmalar bu iletişimi sürdürebilmemizin en sağlıklı yoludur.

En eski programlama dilleri olarak kabul gören COBOL ve FORTRAN gibi dillerden sonra bilgisayarların gelişim süresi boyunca yüzlerce program dili geliştirilmiştir. Günümüz itibariyle dünya üzerindeki tüm programlama dillerinin toplam sayısının 750’nin üstünde olduğu tahmin edilmektedir.

Programlama Dili Öğrenme

Bir program geliştirebilmeniz için önce makinelerle iletişim kurmanız gerekir. Programlama dilleri bu iletişimi sağlamamıza yardımcı olurlar. Nasıl ki bir gündelik yaşantımızda konuştuğumuz dili öğrenmek bir süreç ise programlama dillerini de öğrenmek süreç gerektirir. Adım adım heceleyerek programlama dilinin mantığını, makinelerin bu dilde oluşturulan satırlara verdiği tepkileri öğrenmeniz gerekir. Bunlar için normal bir dilde olduğu gibi önce programlama dilinin temellerini ve cümle yapısını (syntax) öğrenmeniz gerekir.

Programlama dili öğrenmek için tercih edebileceğiniz onlarca yol var ancak önce hangi programlama dillerine ihtiyacınızın olduğunu belirlemeniz gerekir. Bir programlama dili öğrenerek tüm sistem ve platformlarda çalıştırılabilecek programlar üretemezseniz. Bazı programlama dilleri birden fazla platform üzerinde çalışırken bazıları yalnızca tek bir platforma özel olabilir. Örneğin Apple’ın iOS ve Mac’leri için yazılım ve uygulamalar geliştirmek istiyorsanız Swift dilini öğrenmeniz gerekirken, Android için uygulama geliştirmek istediğinizde Java veya Kotlin’i bilmeniz gerekir. Programlama dillerini öğrenmek için kendinize bir yol haritası çıkarmadan önce hangi alanda program veya uygulamalar geliştirmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Bazen bir platform için yazılım geliştirirken birden fazla programlama dili betik dili ve işaretleme dili bilmeniz gerekebilir. Web uygulamaları geliştirmek istediğinizi varsayarsak temel bir yazılım geliştirmek için HTML, CSS, PHP, JavaScript ve MySQL bilmeniz gerekebilir. Popüler örneklerden yola çıkacak olursak;

 • Mac, iPhone ve diğer Apple ürünlerine yazılım geliştirmek için: Swift, HTML ve CSS.
 • Android uygulamaları geliştirmek için: Java veya Kotlin
 • WordPress tabanlı web yazılımları geliştirmek için: HTML, CSS, JavaScript ve PHP.
 • Web uygulamaları geliştirmek için: Ruby (Ruby on Rails)
 • Büyük ve veri işleyen web projeleri üretmek için: SQL biçimlerinden birini MySQL, PostgreSQL veya Microsoft SQL.
 • Oyun, ses veya video programları geliştirmek için: C++
 • Windows için programlar geliştirmek istiyorsanız: C#
 • Alternatif web yazılımları için: Python

Dillerini öğrenmeniz gerekir. Örneklerin daha az popüler olan programlama dilleriyle çoğaltılabileceğini unutmayın. Mesela ASP.NET ile de web yazılımları geliştirebilirsiniz.

Web Nedir? Web Siteleri ve Web Kayıt
İlginizi Çekebilir!

Web Nedir? Web Siteleri ve Web Kayıt

Web, internet üzerinde yayınlanan birbiriyle bağlantılı hiber metin elemanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Web kelimesi, İngilizce anlamıyla kumaş dokusundan esinlenerek verilmiş bir isimdir. Dilimizdeki karşılığı ise ağ kelimes...

Yazılım Kursuna veya Üniversiteye Gidin

Programlama dillerini öğrenmenin en kestirme yolu yazılım kursları veya üniversite gibi eğitim kurumlarından geçiyor. Yazılım kurslarında size işi temelden anlatarak ileri seviyeye ulaşmanıza yardımcı olacak eğitmenler vardır.

Eğitmenler sayesinde temelleri kolayca öğrenip kendinizi programlama alanında geliştirebilirsiniz. Yazılım kursu veya üniversitede programlama dilleri için eğitim almanın size en büyük avantajı takıldığınız yerde size yardım edebilecek ve kafanızdaki soruları yanıtlayabilecek eğitmenlerin olmasıdır.

Çevrimiçi Eğitim Kursları

Ücretli veya ücretsiz fark etmez, internette herhangi bir programlama dilini öğrenmek isteyenler için hazırlanmış milyonlarca farklı kaynak var. Size uyan temel bir kaynak ile kendi kendinizin öğretmeni olarak işe başlayabilirsiniz. Kendi kendinize öğrenme süreci kurs ve üniversitede başlangıç aşamasında daha yavaş olabilir. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra ise takıldığınız yerde yapacağınız araştırmalarla kendinizi geliştirebilirsiniz.

Eğitim Kitapları

Hemen her programlama dili için interaktif eğitimlerin yanı sıra basılı kaynaklar var. Öğrenmek istediğiniz programlama diline ait eğitim kitapları satın alarak bu kitaplar yardımıyla programlama dillerini öğrenmeye başlayabilirsiniz. Eğitim kitapları programlama dillerinin temellerini öğrenmeniz konusunda en büyük yardımcınız olabilirler.

WM Aracı Forumları

Alternatif bir kaynak olarak WM Aracı forumlarını kullanarak hem programlama dillerini öğrenebilir hem de takıldığınız yerde diğer geliştiricilerin yardımına başvurabilirsiniz ❱❱ https://wmaraci.com/forum/#programlama-yazilim

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Bazı programlama dilleri doğal olarak diğerlerinden daha sık kullanılıyor. Burada devreye ihtiyaçlar dengesi giriyor. Windows kullanıcıları bilgisayarlarını daha etkili kullanmak için yazılımlara ihtiyaç duyduğu gibi Mac kullanıcıları da bilgisayarlarını etkili kullanabilecekleri yazılımlara ihtiyaç duyuyorlar. Windows kullanıcılarının sayısı Mac kullanıcılarının 10 katı kadar olduğu için Windows’da yazılım hazırlamak için kullanılan diller daha çok öne çıkabiliyor. Benzeri ihtiyaç dengeleri yazılım dillerinin popülaritesini belirlemekte en önemli unsur olarak öne çıkar.

Web geliştirme ortamında açık kaynağı tercih edenler PHP ve Python gibi açık kaynaklı dilleri tercih ederken, kurumsal ortamda daha çok ASP.NET tercih edilebilir. Daha önceden söylediğimiz gibi bir programlama dilini öğrenmeden önce hedefinizin ne olduğunu, hangi alanda çalışmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. 2017 yılı itibariyle karşımıza çıkan en popüler programlama dilleri Stack Overflow’un raporuna göre şu şekilde sıralanıyor;

 1. Python
 2. C
 3. C++
 4. Java
 5. Swift
 6. JavaScript
 7. Go
 8. R
 9. C#
 10. Ruby
 11. Assembly
 12. Arduino
 13. Shell
 14. Scala
 15. Rust
 16. Haskell
 17. Perl
 18. Matlab
 19. Lua
 20. Objective-C
 21. Visual Basic
 22. Cuda
 23. Delphi
 24. SQL
 25. Processing
 26. D
 27. Lisp
 28. Cobol
 29. Clojure
 30. Julia
 31. Fortran
 32. Prolog
 33. Erlang
 34. SAS
 35. Ada
 36. ABAP
 37. VHDL
 38. Verilog
 39. Scheme
 40. Ocaml
 41. LabView
 42. Forth
 43. J
 44. TCL
 45. Actionscript
 46. Ladder Logic

Web Alanında En Popüler Programlama Dilleri

 1. Python
 2. Java
 3. C#
 4. JavaScript
 5. PHP
 6. Go
 7. Ruby
 8. Scala
 9. HTML
 10. Perl
 11. Lua
 12. Rust
 13. Processing
 14. D
 15. Clojure
 16. Ocaml
 17. Actionscript

2017’nin En Hızlı Büyüyen Dilleri

 1. Python
 2. C
 3. C++
 4. Java
 5. Swift
 6. JavaScript
 7. Go
 8. R
 9. C#
 10. Ruby

İş Verenlerin En Çok Aradığı Diller

 1. Java
 2. C
 3. Python
 4. C++
 5. JavaScript
 6. C#
 7. PHP
 8. HTML
 9. Ruby
 10. Swift
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Onlyfans
  tarık Onlyfanta bedava sayfalara abone olmak için bile olsa kart bilgisi istiyor 10 centlik ödeme almak iç... Onlyfans
 • 2 Warez
  seyhun Warez reklam türleri için liste verebilir misiniz?... Warez
 • 3 Home Ofis
  dilara Merhaba, nace kodu 62 01 01 işyerleri home ofis çalışabilir mi? ruhsat alma zorunluluğu var mı?... Home Ofis
 • 4 EULA
  elifnaz Google eula herhangi bir ücret almaktamidur yani paralı mıdır... EULA
 • 5 HTS Kaydı
  Mehmet Merhaba hattımı başka bir operatöre taşıdım ve numaramı Kapatıp yeni bir numara aldım HTS kayıtları ... HTS Kaydı
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al